Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który sześć lat temu w Afganistanie osłonił polskiego żołnierza przed detonacją ładunku wybuchowego, przyjechali do Krakowa. We wrześniu otrzymali tytuł „honorowych ambasadorów Polski” w plebiscycie organizowanym przez koncern KGHM Polska Miedź. Ceremonia wręczenia statuetki odbyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. Linda i Robert Ollis są dumni, że w Polsce nadal pamięta się o ich synu.
- A
- A
- A
"Nasz syn Michael" - reportaż Ewy Szkurłat
23 sierpnia 2013 r. afgańscy rebelianci przypuścili szturm na bazę wojskową „White Eagle” w Ghazni. Próbowali się do niej wedrzeć w kilku miejscach. W jednym z nich zdetonowali samochód wypełniony materiałami wybuchowymi, sforsowali uszkodzone ogrodzenie. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów i zaczęli strzelać. Podczas ataku ppor. Karol Cierpica został ranny w nogę osłonięty przez sierż. szt. Ollisa. Amerykański żołnierz odniósł rany na tyle poważne, że jego życia nie udało się uratować.
Łącznie podczas ataku rannych zostało kilkunastu żołnierzy amerykańskich i polskich, zginęło również siedmiu afgańskich wojskowych oraz policjantów. Poszkodowanych zostało kilkudziesięciu cywilów.
6 lat temu ich syn w Afganistanie zasłonił polskiego żołnierza podczas ataku na bazę i zginął na miejscu. Michael Ollis został pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Afganistanu i Złotym Medalem Wojska Polskiego. Dziś państwo Ollis, "Ambasadorzy Polski"odwiedzili #Kraków. @RadioKrakow pic.twitter.com/nbiMDCNGTQ
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) November 16, 2019
24-letni Michael Ollis był sierżantem sztabowym 10. Dywizji Górskiej armii USA. Zginął 28 sierpnia 2013 roku w Afganistanie, w bazie wojskowej Ghazni. W listopadzie 2013 został pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Afganistanu i Złotym Medalem Wojska Polskiego, a także amerykańską Srebrną Gwiazdą i Krzyżem Wybitnej Służby. A jego rodzice założyli fundację imienia swojego syna, która ma za zadanie wspierać weteranów. Te wydarzenia związały państwa Ollis z Polską i Polakami. Obecnie są aktywnymi uczestnikami życia Polonii i promują nasz kraj w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:40
Od baletu do sceny Bikini Fitness
-
11:32
Potrącenie pieszej w Krakowie. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
-
10:34
Brutalny atak w Krzeszowicach. 18-latkowi grozi 5 lat więzienia
-
09:40
Dlaczego każdy inaczej odczuwa ból? Korepetycje z edukacji zdrowotnej. Lekcja 35
-
09:37
Przez lata stał pusty. Dawny szpital koło Zakliczyna wraca do życia
-
09:26
Wypadek z udziałem autobusu szkolnego w Grybowie. Dwie osoby ranne
-
09:17
Kolejny protest przeciwko S7. Utrudnienia na trasie przemarszu w Krakowie
-
09:08
Siatkarska "nowa" reprezentacja wygrała w Chinach
-
09:03
Trudny dzień na drogach Małopolski. A4 już odblokowana, ale są też inne utrudnienia
-
08:52
Internet tonie w sztucznym szumie. Eksperci ostrzegają przed slopagandą
-
08:48
O motywacji do ruchu krakowian, słów kilka
-
08:15
Daria Gosek-Popiołek (Lewica): Chcę obniżyć ceny biletów i zwiększyć zasób mieszkań w Krakowie
-
07:58
Właściciele nieruchomości powinni się pospieszyć. Ostatnie konsultacje planu ogólnego dla Tarnowa
-
07:35
Zegar Kossaków wróci do ich dawnego domu – przyszłego muzeum
-
07:14
Kolej wraca na trasę Nowy Sącz–Marcinkowice. PKP apeluje do kierowców
-
07:00
Prezent na Dzień Ojca last minute – co wybrać, żeby wyglądało na przemyślany wybór?
-
06:52
Spacerowicz znalazł skorodowany granat w lesie w Kozińcu
-
06:29
Pogoda nie rozpieści nas w środę. Burze na południu regionu, deszcz w całej Małopolsce
-
06:03
Koniec koncesji na A4 coraz bliżej. Stalexport jednak nie zniknie
-
21:41
Dentysta w szkole. W Oświęcimiu uruchomiono gabinet dla dzieci