Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Walka o życie Sam-Bene (część 1)

Lekarze, którzy pojechali na misję Polskiej Fundacji Dla Afryki na Madagaskar, walczą o życie 7-letniej dziewczynki. Sam-Bene nagle zasłabła i straciła przytomność. Jedna z lekarek, dr Lidia Stopyra, akurat przyjmowała chorych w wiosce, gdzie dziewczynka mieszka. Siedmiolatkę w stanie krytycznym na rękach do lekarza przyniosły mama i babcia.

fot: Teresa Gut

- Dziewczynka jest odwodniona. Nie mamy możliwości przeprowadzenia badań, ale na pewno ma dużą anemię, dużą żółtaczkę. Dziecko z takimi objawami miało wykonany test na malarię. Test jest dodatni. Objawy ma mózgowe. To najcięższa postać malarii. Cały czas traci przytomność, ale pytana się wybudza. Na razie ma problemy z odpowiedzią na proste pytania - jak się nazywa i gdzie jest - mówi doktor Lidia Stopyra.

fot: Teresa Gut

Lekarze natychmiast podali dziewczynce chininę i płyny, z uwagi na odwodnienie. Nastepnie wykonali test na glukozę. Lekarka z Polski na szczęście miała przy sobie odpowiedni sprzęt. Doktor Stopyra zdecydowała, że do wieczora Sam-Bene nie będzie mogła pójść do domu. Siedmiolatka pilnie musi trafić do szpitala. "W polskich warunkach byśmy się zastanawiali czy ją kłaść na intensywnej terpaii, czy na oddziale" - mówi Lidia Stopyra. 

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

W wiosce Andongona-Zamihova nie ma jednak takiej możliwości. Póki co Sam-Bene została w prowizorycznej klinice, w innym pokoju. Dostała leki. Lidia Stopyra regularnie jej doglądała. Z pewnością dziewczynka zaraziła się przez ukąszenie komara. Na terenach endemicznych są miliony takich zachorowań. Nie wszyscy chorują jednak tak ciężko. Zwykle są to lżejsze postacie choroby. Dzieci wiele razy chorują i nabywają odporność. Jak tłumaczy lekarka z Polski, jeśli dziecko zachoruje tak ciężko na postać mózgową i nie dostanie leczenia, jest to choroba śmiertelna. 

fot: Teresa Gut

- Oni po prostu przyszli, bo zobaczyli, że źle się dzieje. Takie osoby wchodzą bez kolejki. Tu się liczą godziny. Jeśli by poczekali do wieczora, dziewczynka prawdopodobnie by zmarła - opowiada ojciec Dariusz, misjonarz z Madagaskaru.

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię