Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Trąd to realny problem

Trąd nie jest chorobą historyczną. Nie jest też chorobą tropikalną. Dotyka jednak najczęściej osoby żyjące w najbiedniejszych regionach świata. Lekarze współpracujący z Polską Fundacją Dla Afryki, którzy przebywają z misją medyczną na Madagaskarze, dotarli do pierwszych chorych. Jak mówiła reporterce Radia Kraków dr Lidia Stopyra, najmłodsze dziecko, u którego rozpoznali zakażenie, to 12-letnia dziewczynka. Niestety do lekarzy zgłosiły się także osoby, które chorują od lat, ale nigdy nie przeszły skutecznej terapii.

fot: dzięki uprzejmości lekarzy z Polskiej Fundacji dla Afryki

Jeden z chorych, który trafił pod opiekę lekarzy z Polski nie był w stanie nawet wstać. Bolało go wszystko, szczególnie nogi i brzuch. Mężczyzna nie wie gdzie się zaraził. Jak mówił, gdy się to prawdopodobnie stało, nie było wtedy w Mampikony lekarzy. Mnóstwo ludzi chorowało na trąd. Wszyscy się leczyli naparami z liści, bo nie było leków.

fot: dzięki uprzejmości lekarzy z Polskiej Fundacji dla Afryki

- Dotarliśmy do kolejnej osoby chorej na trąd. To kobieta o imieniu Magdalena. Zaawansowana postać trądu - mówi doktor Lidia Stopyra. W jednym pomieszczeniu mieszka około ośmiu osób, w tym szóstka dzieci. Oni razem mieszkają i śpią na ziemi. To idealne warunki do rozprzestrzeniania się choroby.

fot: dzięki uprzejmości lekarzy z Polskiej Fundacji dla Afryki

Doktor Stopyra poinstruowała kobietę co powinna robić. Zostawiła na miejscu gaziki, bandaż, płyn do przemywania i maść z antybiotykiem. "Naszym zadaniem będzie włączneie tych chorych do programu Światowej Organizacji Zdrowia. Tam, gdzie trąd doprowadził już do dużego kalectwa, trzeba chorym zorganizować pomoc charytatywną. Dlatego Polska Fundacja dla Afryki zbudowała w rejonie Mampikony dwie wioski" - mówi lekarka.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Budowa wioski dla trędowatych. / fot: Teresa Gut

Jedna z wiosek powstaje na wjeździe do Mampikony. Tylko tam był większy teren. Jest to wioska dla trędowatych. Powstanie tam pięć budynków, w każdym będą po dwa pokoje. Na Madagaskarze w domu zazwyczaj się tylko śpi. Życie toczy się na zewnątrz. W domkach nie ma kuchni, ponieważ ludzie gotują na zewnątrz.

W budowanych wioskach znajdzie schronienie i pomoc około 20 chorych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że Madagaskar jest czwartym na świecie krajem pod względem liczby chorych na trąd. Leczenie nie jest drogie. Kosztuje około 200 złotych. Cały cykl leczenia trwa od pół roku do dwóch lat, ale już po kilku tygodniach chory przestaje zarażać.

Budowa wioski dla trędowatych. / fot: Teresa Gut

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię