Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

LUCKY BAMBOO

Czasem na użytek działań marketingowych nadaje się roślinom nazwy mające niewiele wspólnego z ich imionami botanicznymi. Zatem można się poczuć rozczarowanym lub zaciekawionym, że tak naprawdę Lucky Bamboo, pomimo swojej nazwy oraz łudzącego podobieństwa do bambusów, tak naprawdę nie jest bambusem – jest to dracena Sandera (Dracena sanderiana), jedna z wielu dracen uprawianych jako rośliny doniczkowe. A jej "bambusowate", powyginane pędy to efekt specjalnego sposobu uprawy.

By User SeanMack on en.wikipedia - This is an image I took myself using an Olympus C8080W digital camera., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1056446

fot. wikipedia.pl

 

Barbara Błaszczyk i Anna Łoś

Roślina pochodzi z południowej Azji, a w ostatnich latach, dzięki masowej produkcji stała się popularna na całym świecie. Dziś można ją kupić niemal w każdym supermarkecie.

Nazwa handlowa nawiązuje do chińskiej nazwy tej draceny Fu Gwey Zchu, co znaczy: bogactwo, energia, bambus. W Azji kupuje się je na szczęście, głównie na powitanie chińskiego Nowego Roku i jest związana ze wschodnią praktyką Feng Shui. Uważana jest za idealny przykład "drewna" połączonego z elementem "wody". Szczęśliwy Bambus bywa przewiązany czerwoną wstążką, która stanowi element ognia – ma pozytywny wpływ na przepływ energii w mieszkaniu.

Fantazyjnie powyginane pędy Lucky Bamboo są efektem specjalnej uprawy. Donice z dracenami, których pędy posłużą potem do ścięcia jako Szczęśliwe Bambusy, układane są ukośnie na stołach. Wielokrotne przekręcanie donicy powoduje, że pędy zmieniają kierunek wzrostu, więc im częściej się ją zmienia, tym bardziej wymyślny kształt pędów. Wymaga to jednak sporo cierpliwości i uważnego sterowania światłem i obrotami donicy. Potem obrywa się dolne liście i po odcięciu umieszcza w wodzie. Czy to szczęśliwy etap ich życia?

Lucky Bamboo jest ponoć idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Niestety, jak każda roślina, nie jest niezniszczalny i tu mamy kilka ważnych wskazówek. Roślinę można najczęściej kupić w fiolce z wodą lub w grupie kilku lub kilkunastu roślin w płytkim pojemniku. Po przyniesieniu "bambusa" ze sklepu do domu warto pomyśleć, czy chcemy go przesadzić do doniczki z ziemią, czy pozostawić w naczyniu wypełnionym wodą. W naczyniu z wodą i tak puszczą korzenie.

Ukorzeniony pęd Szczęśliwego Bambusa można posadzić w doniczce z ziemią. Idealna jest ziemia do dracen, jednak może to być także uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych. Po posadzeniu roślinę należy często zraszać i dbać, by miała stale wilgotne podłoże. Jeśli pęd główny będzie za długi można go skrócić, odcinając dolną część lub wręcz podzielić jeden długi na kilkucentymetrowe odcinki i umieścić w wodzie, a wkrótce pojawią się nowe odrosty.

Do prawidłowego rozwoju roślina nie potrzebuje specjalnych warunków, ale warto wiedzieć, że woda bezpośrednio z kranu nie nadaje się do podlewania ich, gdyż zawarty w niej chlor bardzo szybko powoduje żółknięcie liści. Wodę z kranu należy przegotować i pozostawić na 24 godziny do odstania. Do podlewania Lucky Bamboo można używać wody źródlanej.
Poza tym woda w naczyniu, w którym umieszczono pęd draceny, powinna być wymieniana raz na dwa tygodnie i pędy nie powinny być zanurzone głębiej niż na 2-5 cm Szczęśliwe Bambusy rosnące doniczkach lubią być spryskiwane wodą.

Nie wystarczy jednak sama woda, by roślina zdrowo wyglądała i rosła – nawożenie jest niezbędne. Jeśli będziemy używać nawozów płynnych, to trzeba pamiętać o tym, że nawóz prosto z butelki należy rozcieńczyć (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i dopiero takim roztworem zasilić rośliny. Zbyt stężony roztwór nawozu może uszkodzić korzenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznego nawozu do hydroponicznej uprawy roślin, w formie granulek.

Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle, bo zarówno zbyt mocne jak i zbyt słabe nasłonecznienie też powoduje żółknięcie liści, więc nie powinien stać w słońcu okna południowego. Roślina jest wrażliwa na przeciągi, źle rośnie także w bliskim sąsiedztwie grzejnika, gdyż powietrze jest zbyt suche, najlepiej zapewnić zwykłą temperaturę pokojową (18-24°C).

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię