fot: Laboratorium Auralizacji AGH

Laboratorium Auralizacji działa w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. To jedno z najnowocześniejszych laboratoriów tego typu w Polsce. Jak tłumaczy doktor Paweł Małecki - "auralizacja jest tym dla uszu, czym wizualizacja dla oczu". Za pomocą nowego laboratorium można na przykład stworzyć symulację akustyki pomieszczeń, które dopiero powstaną.


"Jest szereg zastosowań auralizacji - między innymi do projektowania nowo budowanych obiektów, w których ważny jest dźwięk. Chodzi na przykład o sale wykładowe i koncertowe, a nawet hale maszynowe, w których hałas nie może być zbyt duży. Wszystko możemy zasymulować i przedstawić nie w postaci suchych liczb, a w postaci rzeczywistych dźwięków, które w danym pomieszczeniu będą występować" - tłumaczy doktor Małecki. Kolejne zastosowania, to analiza hałasu środowiskowego, która pozwala określić precyzyjnie źródło hałasu.

 

 

Z kolei według profesora Jerzego Wiciaka - laboratorium auralizacji może się również okazać pomocne w nauce orientacji przestrzennej osób niewidomych i niedowidzących. "U nas można odtwarzać dźwięki środowiska dokładnie w taki sposób, jak one brzmią w rzeczywistości. Dzięki temu niewidomi mogą się nauczyć percepcji dźwięków środowiska w bezpiecznym laboratorium. Nie zastąpi to nauki orientacji przestrzennej, ale na pewno umożliwi lepszy odbiór wrażeń słuchowych w środowisku naturalnym" - mówi profesor Wiciak.


Laboratorium funkcjonuje już od kilku miesięcy. Naukowcom udało się stworzyć bazę dźwięków charakterystycznych dla Krakowa. Jak tłumaczy doktor Paweł Małecki - efekty dźwiękowe, które udało im się nagrać, można wykorzystać podczas tworzenia tak zwanych pocztówek dźwiękowych. Takie pocztówki będą się jednak różniły od tych tradycyjnych, bo mają być dostępne przede wszystkim w Internecie.