Tajemnicze morderstwo, mroczna przeszłość, Podhale i turystyczne atrakcje Tatr. Taka jest nowa powieść Małgorzaty Fugiel-Kuxmińskiej i Michała Kuźmińskiego pt."Śleboda". Jej fragmentów słuchać będziemy w sobotę w Nocnych Delikatesach w interpretacji Piotra Cyrwusa, a autorzy książki gościć będą w Kole Kultury.
W Nocnych Delikatesach mocna kryminalna opowieść rozgrywająca się na Podhalu. Kiedy młoda turystka znajduje niedaleko tatrzańskiego szlaku w Dolinie Suchej Wody ludzkie szczątki, wydaje się, że to ofiara ataku niedźwiedzia. Śledztwo prowadzone przez miejscowego energicznego policjanta szybko wykazuje, że to nie niedźwiedź przyczynił się do śmierci starszego mieszkańca Murzasichla, górala Jana Ślebody. Ofiara została zamordowana, a ciało podrzucone do lasu. Dość szybko okazuje się też, że morderstwo na żyjącym samotnie i w odosobnieniu mężczyźnie może mieć związek z jego przeszłością i niechlubnym epizodem związanym z Goralenvolk.
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska i Michał Kuźmiński to uznani autorzy dwóch kryminalnych powieści "Sekret Kroke" i "Klątwa Konstantyna", w których wykorzystują historyczne zdarzenia i Kraków jako główne miejsce akcji. Powracają w znakomitej formie powieścią czerpiącą z najnowszej historii Podhala, łącząc w swojej opowieści wątki kryminalne i regionalne. Motyw kary za stare grzechy, zemsty i rodzinnej sprawiedliwości przeplata się ze współczesnymi, bardzo aktualnymi problemami mieszkańców Podhala. Tatrzańskie szlaki, regionalne karczmy, góralska muzyka , to nie zawsze oczywiste turystyczne atrakcje, autorom udało się wejść w dość hermetyczne środowisko i napisać historię, która jest nie tylko kryminalną powieścią.
W drugiej godzinie pozostaniemy przy powieści kryminalnej z wątkami z historii Polski, ale z Podhala przeniesiemy się do Nowej Huty.
Hanna Sokołowska jest wierna Nowej Hucie. Akcję swojej drugiej książki konsekwentnie osadza w ulubionej dzielnicy, ale tym razem przenosi czytelników w bogate w wydarzenia i trudne czasy pod koniec lat osiemdziesiątych. To wtedy w Nowej Hucie na nowo budziły się ruchy opozycyjne, a miejscem, w którym najbardziej wrzało był Kombinat im. Lenina i kościół Arka Pana. Takie polityczne tło daje Sokołowska swojej kryminalnej opowieści. Pomiędzy starymi gromami na nowohuckim cmentarzu znalezione zostaje ciało brutalnie zamordowanego człowieka. To prezes spółdzielni mieszkaniowej, nielubiany, uwikłany w konflikty na dodatek powszechnie wiadomo, że tępił Solidarność. Milicjanci rozpoczynają śledztwo, jest wśród nich jeden z głównych bohaterów książki kapitan Bronek Wcisło. W życie mieszkańców Nowej Huty opowiedziane poprzez pojedyncze historie jej mieszkańców: młodej lekarki, działacza Solidarności, czy właśnie milicjanta powoli wdzierają się nowe czasy, ich zwiastunem jest tajemniczy przybysz z wymarzonego Zachodu Charles Kotowitz zwany kotem.
To nie jest jednak martyrologiczna historia z ciężkich czasów u schyłku komunizmu. To lekko opowiedziana kryminalna nowohucka ballada z kryminalnym wątkiem i dużą dawką groteskowego humoru. Nie tylko dla miłośników Nowej Huty.
W Kole Kultury powiemy też o programie jaki Kraków przygotował na rozpoczynające się właśnie w Paryżu prestiżowe Targi Książki. Kraków, obok Wrocławia, jest honorowym gościem targów. Do Paryża jadą wydawcy, autorzy, instytucje kultury.
Swoje książki zaprezentuje aż 10 wydawnictw z Krakowa i Małopolski: BOSZ, Karakter, Lokator, Polish Rights, MCK, Universitas, Ha!art, MOCAK, Dodoeditor, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Literackie, ZNAK, A5 i Znak Emotikon. Każdy z wydawców będzie dysponował własną półką na jednym z regałów na stoisku Krakowa, gdzie wyeksponuje wybrane tytuły. Czytelnicy znajdą tam m.in. pięknie wydane kolaże Wisławy Szymborskiej, powstały na bazie Sklepów cynamonowych Martwy sezon Jakuba Woynarowskiego, tomiki poezji Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego i Ryszarda Krynickiego, Dziennik t.1 Sławomira Mrożka czy najnowsze książki min. Marka Krajewskiego, Filipa Springera, Georgesa Pereca i Małgorzaty Szejnert.
Gośćmi programu będą Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego i Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.