Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wielkie monologi Trela&Preisner

Znakomite teksty, specjalne kompozycje, wirtuozowskie wykonanie.
Posłuchaj rozmowy Jolanty Drużyńskiej z Jerzym Trelą
Wielkie monologi Trela

 

Wielkie monologi" to wyjątkowe spotkanie jednego z najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych Jerzego Treli ze znanym polskim kompozytorem muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem.

17 września 2013 roku w Bobowej w zabytkowym piętnastowiecznym kościele św. Zofii odbyło się prawykonanie tego niezwykłego muzyczno poetyckiego widowiska . Jerzy Trela przypomnial fragmenty monologów, wygłaszanych przez niego w słynnych inscenizacjach "Dziadów" Mickiewcza i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie także monologi z pamiętnych realizacji mickiewiczowskich "Dziadów" i "Sędziów" Wyspiańskiego - Jerzego Grzegorzewskiego.

 

Pomysłodawcą przedsięwzięcia, a także jego filmowego zapisu jest Zbigniew Preisner, znany polski kompozytor muzyki filmowej. - Wreszcie mamy możliwości techniczne, które pozwalają nam przypomnieć i utrwalić wielkie teatralne role Jerzego Treli - podkreślał artysta w rozmowie z Jolantą Drużyńską.

 

 

Monologom towarzyszy muzyka Zbigniewa Preisnera, którą w prapermierowej bobowskiej inscenizacji wykonywali multiinstrumentalista Józef Skrzek, krakowski pianista Konrad Mastyło, chór męski z Krakowa i dysponująca czystym dźwięcznym sopranem portugalska pieśniarka Fado Teresy Salgueiro

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Polsce " - podkreślałą pieśniarka. Artystka występowała w naszym kraju kilkakrotnie , a ze Zbigniewem Preisnerem spotkała się w 2007 roku podczas realizacji płyty "Silence, Night And Dreams" z librettem opartym na Księdze Hioba.

- Teraz Preisner zaprosił mnie ponownie do realizacji tym razem zupełnie innego projektu niż "Silence...", innego przedstawienia - mówiła Teresa Salgueiro - i trochę jestem tym przerażona.

- O mistrzostwie Jerzego Treli wszystko już powiedziano - wyjaśniał w rozmowie Krzysztof Jasiński, szef teatru STU, reżyser spektaklu [...] Te wspaniałe monologi czyli fragmenty wielkich dzieł, które wygłaszał przez wiele lat na scenie, głównie Starego Teatru zebrane w jakąś całość nie tylko, że są taką perłą literacką czy perłą aktorską czy perłą kultury narodowej tylko jeszcze w połączeniu niosą jakieś przesłanie, które nasze pokolenie ( a ja jestem rówieśnikiem Jerzego Treli ) chciałoby przekazać następnym. Przesłanie czyli to, co jest najważniejszą wartością a najważniejszą wartością jest wolność.

- To wybrane monologi z którymi zetknąłem sie w życiu zawodowym na scenie, mam je gdzieś tam w swojej pamięci. Kilka razy mówiłem je z towarzyszeniem pianisty, podczas spotkań w różnych miejscach na świecie , niektóre z nich przypominałem wtedy, kiedy się ktoś tego ode mnie domagał. Dwa lata temu na iluś - lecie Teatru STU mówiłem także takie wybrane monologi i któregoś dnia Zbyszkowi Preisnerowi który je usłyszał wpadło do głowy. że tego nie można tak zostawić, że musimy to nagrać ... I tak zrodził się pomysł tego spektaklu - wyjaśniał Jerzy Trela.


40 lat temu w Starym Teatrze odbyła się premiera "Dziadów" w reżyserii Konrada Swinarskiego. - To była dla mnie taka jedna z pierwszych lekcji teatru " - dodawał aktor w rozmowie z autorką programu Jolantą Drużyńską.

Premierowe wykonania Wielkich Monologów w kościółku św. Zofii w Bobowej zostały zarejestrowane na DVD. Premiera płyty została zaplanowana na grudzień 2013 roku.

 

Posłuchaj rozmowy Jolanty Drużyńskiej z Krzysztofem Jasińskim
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Notice: getimagesize(): Read error! in /mnt/drbd1/web2/www/library/Core/Image.php on line 312

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię