Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Teatr w czasie zarazy – Rok 2020 w Teatrze Witkacego w Zakopanem

"Przedstawienie teatralne – powstaje wówczas, gdy są pod ręką trzy elementy: słowo, aktor, widz" - pisał w jednym ze swych tekstów znakomity szwedzki reżyser, scenarzysta, dramaturg Ingmar Bergman. To co w 2020 roku najbardziej doskwiera teatrom i innym instytucjom kultury to właśnie brak owego widza , który z powodu obostrzeń związanych z Covid -19 nie może uczestniczyć bezpośrednio w wydarzeniach kulturalnych. O zakopiańskim Teatrze im. S.I Witkiewicza w czasie pandemii i jego najnowszych spektaklach Jolanta Drużyńska rozmawiała z dyrektorem teatru , reżyserem Andrzejem Stanisławem Dziukiem i Andrzejem Bieniasem aktorem zakopiańskiej sceny

Fot. Teatr Witkacego

 

Opowieścią o mieście spisków, plotek, intryg i skandali budzących skrajane emocje czyli spektaklem „Człapówki  - Zakopane” według Andrzeja Struga 26 listopada Teatr im Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem rozpoczął cykl spektakli on line 

- Zaprojektowaliśmy taki cały program odzyskiwania kontaktu [ z widzem] w tych trudnych czasach[…] Transmisja będzie rzeczywiście na żywo, aktorzy będą grali na żywo i Państwo będą  to oglądali w czasie realnym. Zależało mi, aby ten rytuał bycia w określonym czasie, w określonym miejscu, to, co jest specyfiką teatru, żeby udało się także odzyskać korzystając z tego nowego, czy nowoczesnego przekaźnika – mówił w rozmowie Andrzej Stanisław Dziuk, reżyser i dyrektor zakopiańskiej sceny.

 

To nowe wyzwanie Teatr anosnuje na swojej stronie www wezwaniem do widzów :

„Ponieważ nie możemy zaprosić Was na spektakle na Chramcówki 15 - postanowiliśmy zagościć w Waszych domach. Od 26. listopada do 12. marca będziemy prezentować biletowane spektakle on-line (transmisje w czasie rzeczywistym!).
W wirtualnym repertuarze znalazły się "Człapówki - Zakopane", "Metafizyka dwugłowego cielęcia", "SPISKI - Hej!", "Rzeźnia" oraz dwie premiery: "The Underground Man" oraz "Akt przerywany czyli Teatr Nie (Konsekwencji)" (12. marca). Dokładny harmonogram planowanych spektakli znajdziecie na stronie www.witkacy.tv.


Życzymy Wam zdrowia - trzymajcie się ciepło!
Do zobaczenia wkrótce!

 

 

jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię