Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Sztuka Grzegorza Banaszkiewicza w "Pryzmacie"

"Epizod amnestyczny. Rekrystalizacja" to najnowsza wystawa Grzegorza Banaszkiewicza , prezentowana na przełomie października i listopada w galerii ZPAP "Pryzmat" w Krakowie. Grzegorz Banaszkiewcz zajmuje się grafiką warsztatową i cyfrową, rysunkiem, fotografią stereoskopową, tworzy instalacje graficzne . Na wystawie w Galerii Pryzmat najnowsza praca artysty tryptyk - intermedialna instalacja graficzna pojawia się w otoczeniu wcześniejszych grafik i rysunków. Grzegorz Banaszkiewicz był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury .

fot.JD

 

Grzegorz Banaszkiewicz  (1951 )

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w latach 1971 - 76. Dyplom z wyróżnieniem w 1976 r. w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Staż badawczy w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, w Pracowni Litografii prof. Ingrid Ledent, w roku akademickim 1992/93. Stypendium Republiki Francuskiej i uczestnictwo w programie „Séjour culture – printemps” w maju 1997 r. Nauczyciel akademicki od 1977 r., profesor tytularny od 2001 r. Prowadzi zajęcia z litografii i technik obrazowania graficznego. Mieszka w Krakowie. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem, fotografią i fotografią stereoskopową, tworzy instalacje graficzne, czasem pisze.

 

"Grafika  - podkreśła artysta -  to uniwersalny, międzynarodowy system zapisu i przekazu informacji. Grafika jest cząstką kulturowej aktywności człowieka, którą nazywam obrazowaniem graficznym. Tak, jak pismo dla języka mówionego, obrazowanie graficzne jest nośnikiem języka wizualnego i jego podstawowych elementów – obrazów graficznych, będących pojemnymi zasobnikami informacji" 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię