Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pejzaże tatrzańskie Wojciecha Weissa w Muzeum Tatrzańskim

W 2019 roku Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem pozyskało 15 niezwykłych pejzaży tatrzańskich Wojciecha Weissa od wnuczki artysty. Prace stanowią unikatowy, zwarty zespół tym cenniejszy , że w późniejszej twórczości Wojciecha Weissa tematyka tatrzańska już się nie pojawiała. Obrazy wraz innymi pracami artysty z kolekcji Muzeum zostały pokazane na wystawie "Tatrzańskie wyprawy Wojciecha Weissa" w Galerii Sztulki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego. O wystawie i najbliższych planach Muzeum opowiadała w programie Jolanty Drużyńskiej , Julita Dembowska, kuratorka z Muzeum Tatrzańskiego.

W.Weiss Fot. MT

Wojciech Weiss – malarz i grafik, jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Pod koniec XIX wieku Weiss przebywał kilkakrotnie w Zakopanem i na Podhalu. Lato 1899 roku spędził w Zakopanem razem ze swoim nauczycielem i mistrzem, Leonem Wyczółkowskim oraz Włodzimierzem Tetmajerem. Namalował wówczas ponad dwadzieścia niewielkich kompozycji olejnych i pastelowych, głównie z okolic Czarnego Stawu Gąsienicowego i Hali Gąsienicowej. Za życia Wojciecha Weissa jego „wrażenia z Tatr” nigdy nie były wystawiane.
Zakup tatrzańskich prac Wojciecha Weissa  możliwy był dzieki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne.

 

 

mat.pras Muzeum /jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię