Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Animalistyczne rzeźby Jakuba Niewdany w Galerii Lipowa 3

Zebry , nosorożce, krokodyle, rekiny, pełne ekspresji goryle i inne zwierzęta autorstwa krakowskiego rzeźbiarza i fotografika Jakuba Niewdany zaprezentowane zostały na wystawie "Animalium" zobaczyć można na wystawie w krakowskiej Galerii Szkła i Ceramiki Lipowa 3. Jakub Niewdana w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w tej chwili kontynuuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Pedagogicznym . Oprócz działalności naukowej angażuje się również m in w pracę stowarzyszenia „Ceramika bez granic.” Ceramiczne rzeźby pokazane na wystawie są podsumowaniem ostatnich pięciu lat pracy artysty w autorskiej pracowni, stanowią oryginalną mieszankę artdecowskiego wyrafinowania, afrykańskiej prostoty i pop -artowskiego poczucia humoru.

fot. mat.pras Galerii Szkła i Ceramiki Lipowa 3


W 2013 roku w Galerii Lipowa 3 na wystawie „Cisza Dialogu” zaprezentowano prace studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znalazła się pośród nich praca Jakuba Niewdany, ówczesnego studenta V roku Wydziału Rzeźby. Dwie ażurowe wieże, złożone z ceramicznych kosteczek, utrzymujące pomiędzy sobą ciężką, ceramiczną kulę stanowiły zobrazowanie gry przeciwieństw: tego co lekkie, z tym co ciężkie, tego co kruche i delikatne, z tym co odporne i mocne. Siedem lat później, w zupełnie innych okolicznościach, w innej przestrzeni ekspozycyjnej, Galeria Lipowa 3 prezentuje całkiem odmienne od tej studenckiej, prace Jakuba Niewdany na wystawie „Animalium”.

 

Po okresie prób i eksperymentów Jakub Niewdana znalazł drogę, którą konsekwentnie podąża. Tworzy głównie ceramiczne rzeźby animalistyczne, charakteryzujące się syntetyczną, zgeometryzowaną formą i wysmakowaną kolorystyką, często zdobione złotem i platyną. Zebry, nosorożce, krokodyle, rekiny, kozły, a przede wszystkim pełne siły i ekspresji goryle stanowią mieszankę artdecowskiego wyrafinowania, afrykańskiej prostoty i pop-artowskiego poczucia humoru. Opracowane przez artystę wzory występują w różnych odmianach barwnych, przykuwając wzrok ognistą czerwienią, soczystą zielenią czy pudrowym różem.

Wystawa „Animalium" jest podsumowaniem ostatnich pięciu lat, które minęły od czasu otwarcia autorskiej pracowni Artysty. Zapraszam na spotkanie

z ceramicznym zwierzyńcem Jakuba Niewdany.

(Aleksandra Skorek, kurator wystawy)

 

*

JAKUB NIEWDANA - pochodzący z Brzezia koło Krakowa rzeźbiarz i fotograf młodego pokolenia. W 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym samym roku otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie z otwartym przewodem doktorskim). Oprócz działalności naukowej angażuje się również w pracę stowarzyszenia „Ceramika Bez Granic”, którego jest współzałożycielem oraz grupy artystycznej „Vera Icon” zrzeszającej twórców chrześcijańskich. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Od 2015 prowadzi autorską pracownię ceramiki.

 

 

Wystawa otwarta: październik/listopad 2020

Centrum szkła i ceramiki lipowa 3

Ul. Lipowa 3, kraków

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię