Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jakie jest DNA krakowskich szkół wyższych?

Co decyduje o specyfice krakowskiego środowiska akademickiego, jaka jest jego rola w rozwoju miasta i regionu, wreszcie - jakie jest DNA krakowskich szkół wyższych? Takie pytania postawiliśmy uczestnikom ostatniego w tym roku akademickim programu "Godziny rektorskie".

Wzięli w nim udział rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Muzycznej.

Program prosto z Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

prof. Andrzej Białkiewicz, Politechnika Krakowska - "Nie ma tak dobrego czynnika miastotwórczego jak dobre uczelnie. Kraków i Małopolska rozwijają się wspaniale dzięki naszym absolwentom."

prof. Piotr Borek, UP - "Lwia część osób, które do nas przychodzą z prowincji i innych ośrodków tu pozostaje, dzieli się swoimi kompetencjami, wiedzą i służy regionowi."

prof. Jerzy Lis, AGH - "My mamy jako ośrodek akademicki markę i na tej marce pracujemy dalej, rozwijając naszą ofertę."

prof. Stanisław Mazur, UE -:Wszędzie tam, gdzie uniwersytet, czy akademia były w centrum rozwoju cywilizacyjnego, te cywilizacje się rozwijały i trwały, bo uniwersytety budują wzorce, kompetencje, umiejętności. Nic lepszego cywilizacja świata zachodniego nie wymyśliła."

prof. Jacek Popiel, UJ - "Nie wyobrażam sobie funkcjonowania Krakowa, Małopolski bez absolwentów Collegium Medicum UJ, służba zdrowia będzie odgrywała coraz większą rolę."

prof. Sylwester Tabor, UR - "Co robi uczelnia rolnicza w mieście?  Kształci dendrologów do miejskich parków, rozwija się tzw. rolnictwo miejskie. Marzy mi się szkoła architektury krajobrazu."

prof. Wojciech Widłak, A.Muz. - "W Krakowie działają trzy orkiestry stałe, dwie kontraktowe, w Małopolsce jest najwyższe w Polsce nasycenie muzycznym szkolnictwem, a te szkoły wyławiają talenty nie tylko dla Polski, ale całego świata."

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię