Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"ESEMEREM" - reportaż Ewy Szkurłat

Dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. Reportaż w 2019 roku został uhonorowany nagrodą Srebrnego Melchiora w kategorii "Premiera roku" za "artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę". Autorkę doceniono wcześniej nagrodą specjalną w konkursie "Grand PiK" za "wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki bez względu na cenę". Audycja reprezentowała również Polskie Radio w międzynarodowym konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w 2018 roku.

Estera Wityńska  naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Jej kompozycja znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki na mikrooperę i była prezentowana  w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i… przetrwanie trudnych doświadczeń.
Estera Wityńska podczas pandemii wzięła udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim 'La femme armee". Jego kuratorem jest zespół EnsembleSpectrum. To zespół kameralny zajmujący się muzyką nową w Bratysławie.
Estera Wityńska mówi o swoim nowym projekcie kompozytorskim

Estera Wityńska i płyta z jej kompozycją

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię