-
Energetyka wiatrowa to konieczność, nie opcja – tania, czysta energia z wiatru jest niezbędna do uzupełnienia fotowoltaiki i ograniczenia spalania paliw kopalnych. Nowe regulacje mają ułatwić rozwój tej branży.
-
Energia jądrowa stabilizuje system – mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, atom jest potrzebny jako niezawodne źródło prądu niezależne od pogody. Pierwsza elektrownia w Polsce ma ruszyć w 2036 roku.
-
Kraków kształci kadry dla sektora jądrowego – trzy uczelnie wspólnie uruchamiają nowy kierunek magisterski, który przygotuje specjalistów technicznych i menedżerskich do obsługi wielkich inwestycji.
-
Codzienne nawyki mają znaczenie – kampania „Oszczędź sobie” uczy, jak ograniczyć zużycie energii w domu, np. gotując pod przykrywką czy używając pralki i zmywarki w godzinach dziennych.
- A
- A
- A
Energia przyszłości: co dalej z wiatrakami, atomem i cenami prądu?
Ceny energii będą zamrożone do końca roku - zapowiedział w czerwcu premier Donald Tusk. Co to oznacza dla gospodarki? "Mrożenie cen energii jest rozwiązaniem tymczasowym – ma sens jedynie w kryzysowych warunkach, a jego dalsze utrzymywanie może prowadzić do nadmiernego zużycia i obciąża budżet państwa" - uważa profesor Łukasz Mamica, prorektor do spraw współpracy i projektów Uniwersytetu Ekonomicznego, który był gościem Radia Kraków.Czy mrożenie cen energii ma jeszcze sens?
Profesor Łukasz Mamica zauważa, że dalsze utrzymywanie cen prądu poniżej ich realnych kosztów jest działaniem krótkoterminowym i generuje konsekwencje ekonomiczne:
Z jednej strony chodzi o ograniczenie inflacji i pomoc gospodarstwom domowym. Z drugiej - jeśli coś jest sztucznie tanie, zużywamy tego więcej. Różnicę pokrywa budżet państwa. Co w tym wypadku znaczy zamrożenie cen? Że ze wspólnych pieniędzy musimy po prostu tę różnicę pokryć. Ceny na szczęście cały czas spadają, mamy mocny rozwój odnawialnych źródeł energii. Kilka lat temu, zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę, ceny wystrzeliły i wtedy potrzebne były działania osłonowe. Teraz zmierzamy ku stabilizacji i miejmy nadzieję, że to jest ostatnie mrożenie.
Do ustawy o energetyce wiatrowej dołączono poprawkę dotyczącą cen energii. Pojawiają się głosy, że to zagranie polityczne – prezydent Andrzej Duda nie ukrywał sceptycyzmu wobec wiatraków. Jednak zdaniem profesora Mamicy rozwój energetyki wiatrowej to konieczność:
Potrzebujemy taniego prądu. Wiatr wypełnia lukę tam, gdzie nie świeci słońce. Dopiero mając oba te źródła - wiatr i słońce - możemy skutecznie ograniczać spalanie paliw kopalnych
- tłumaczy Łukasz Mamica.
Atom jako stabilizator systemu
Skąd biorą się obawy przed energetyką wiatrową?
Na pewno narusza to wiele interesów, między innymi lobby węglowego, a to na razie jest istotny sektor gospodarki. Ale z drugiej strony mamy negatywne efekty spalania paliw kopalnych - emisja dwutlenku węgla, zmiany klimatyczne, które obserwujemy
– wyjaśnia prof. Mamica.
Nowelizacja zakłada zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań z 700 do 500 metrów. To europejski standard - podkreśla rozmówca Radia Kraków - a inwestycje będą poprzedzone konsultacjami z lokalnymi społecznościami.
Energetyka jądrowa – mimo gigantycznych kosztów inwestycji (szacowanych na 192 mld zł) – zdaniem profesora to nieunikniony krok: "OZE są zmienne. Czasem nie wieje i nie świeci. Atom daje stabilność".
Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo. Budowa rozpocznie się w 2028 roku, uruchomienie pierwszego bloku zaplanowano na 2036. Inwestycja realizowana będzie we współpracy z amerykańskim Westinghouse. Co istotne – chłodzenie będzie odbywać się wodą z Bałtyku, a to – w przeciwieństwie do rzek – zapewni stabilność działania także podczas upałów.
Kraków kształci kadry dla atomu
Trzy krakowskie uczelnie – Uniwersytet Ekonomiczny, AGH i Politechnika Krakowska – wspólnie uruchamiają nowy kierunek Inżynierię i Zarządzanie w Energetyce Jądrowej. To odpowiedź na potrzeby rynku.
Mówimy o dziesiątkach tysięcy miejsc pracy. Potrzebni będą nie tylko inżynierowie, ale i menedżerowie projektów inwestycyjnych. To są długoterminowe inwestycje wymagające wysokiej klasy specjalistów, których musimy po prostu wykształcić. Porozumienie pomiędzy trzema uczelniami jest dobrym początkiem
mówi profesor Mamica.
Rekrutacja rozpocznie się w semestrze zimowym 2025/2026.
Uniwersytet Ekonomiczny wspólnie z krakowskim magistratem i ASP prowadzą kampanię „Oszczędź sobie” – o racjonalnym zużyciu energii. Można ją zobaczyć chociażby na przystankach komunikacji miejskiej. Profesor Mamica przypomina, że nawet proste nawyki mają znaczenie: gaszenie światła, gotowanie pod przykrywką, nieotwieranie okien przy włączonym ogrzewaniu. A najlepszym momentem na włączanie sprzętów AGD jest południe – gdy świeci słońce i działa fotowoltaika.
Będziemy mieli dynamiczne taryfy. W przyszłości każdy z nas zobaczy na liczniku, że prąd w dzień jest po prostu tańszy
– zapowiada gość Radia Kraków.
Komentarze (2)
Najnowsze
-
19:51
Byli prezesi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i Orlen Oil staną przed sądem
-
17:09
Aktywiści o konsultacjach w sprawie Białych Mórz: "Niczemu nie służą"
-
16:34
Kosił trawę ciągnikiem, wpadł do Dunajca. Akcja poszukiwawcza w Łukanowicach
-
16:04
Zmiana organizacji ruchu na Wzgórzach Krzesławickich, będzie jeszcze ciaśniej
-
15:55
Unikatowy rysunek Wyspiańskiego można oglądać w Krakowie
-
15:31
Leasing czy pożyczka: który produkt finansowy częściej wybierają przedsiębiorcy?
-
15:25
Osuszanie po zalaniu – skuteczne metody przywracania pomieszczeń do stanu użytkowego
-
14:32
Pierwszy rower rozdany! Co wymyśliła nasza laureatka?
-
14:31
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!
-
14:25
Referendum w sprawie odwołania Aleksandra Miszalskiego? W PiS rozważają ten pomysł
-
13:25
W lesie znaleziono rzeczy mogące należeć do zabójcy ze Starej Wsi
-
10:09
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!