Klasyczna baśń o Czerwonym Kapturku doczekała się wielu wersji. Bardzo nowoczesną i w treści i w formie poznajemy teraz dzięki wydawnictwu Media Rodzina. Pomysł wydania tej książki powstał dwa lata temu w Krakowie, kiedy na targach książki gościł Roberto Innocenti, ilustrator m. in. "Pinokia". W czasie spotkania z czytelnikami opowiadał o swojej pracy ilustratora i m. in. wspomniał o "Czerwonym Kapturku w wielkim mieście " napisanym przez Aarona Frisha i wyzwaniu, jakim była dla niego ta książka. Bo las, w którym czerwony Kapturek poszukuje drogi do babci to tutaj miejsca dżungla. Głośne, ruchliwe ulice, kuszące reklamami i wystawami galerie handlowe, niebezpieczne, zapomniane zaułki. To wszystko musi pokonać mała dziewczynka w czerwonym płaszczu z kapturem, niosąc poczęstunek do babci mieszkającej na drugim końcu miejskiej dżungli. Jest i wilk, potężny, groźny, ubrany w czarną skórę motocyklista. I są dwa zakończenia, bo jak wyjaśnia autor, w baśni wszystko jest możliwe.
W Alfabecie książka dla słuchaczy, posłuchamy też fragmentu rozmowy z Roberto Innocentim.
Drugi egzemplarz "Czerwonego Kapturka w wielkim mieście" można zdobyć na tablicy Radia Kraków na Facebooku. Losowanie zaraz po Alfabecie!
Przez kilka lat recenzowała w Alfabecie książki dla dzieci i młodzieży. Potem rozstaliśmy się z Mają Strzebońską, pochłonięta nowymi szkolnymi obowiązkami. teraz powraca jako autorka. W Wydawnictwie Skrzat właśnie ukazały się jej dwie książki dla najmłodszych czytelników: "Czarownica i kot" i "Czarownica i ryba" . To krótki, ciepłe historyjki o mieszkającej w krzywym domku, samotnej czarownicy, której nawet czary nie bardzo się udają. Książki ilustruje mama Mai Alicja Karczmarska-Strzebońska. W Alfabecie rozmowa z jedną z najmłodszych autorek - Mają Strzebońską.
W Alfabecie również propozycja dla starszych czytelników. To najnowsza książka Barbary Kosmowskiej "Sezon na zielone kasztany", nagrodzona w drugim konkursie im. Astrid Lindgren. Tym razem autorka proponuje młodemu czytelnikowi zbiór opowiadań, a w rozmowie z Alfabetem podkreśla, że trudne tematy muszą być obecne w książkach dla młodzieży. "Nie podpowiadam rozwiązań - mówi autorka - ale opowiadam historie, których młodzi ludzie doświadczają. I podpowiadam: nie wstydźcie się wzruszeń".
Jak zawsze programie również coś do słuchania. Tym razem proponujemy książkę z płytą z serii wydawanej przez krakowski Bunkier Sztuki. To efekt współpracy najwybitniejszych polskich autorów z młodym ilustratorami. My w Alfabecie przedstawiamy książkę Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej "Las latających wiewiórek" . Posłuchamy początku tej tajemniczej historii w interpretacji Sylwestra Piechury.
- A
- A
- A
Czerwony Kapturek, Czarownica i Latające wiewiórki
Nowe książki dla dzieciKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
-
13:41
W górach weekend pogoda zmienna, w poniedziałek gwałtowne ochłodzenie
-
13:17
Skoczek spadochronowy ranny w wypadku w Pobiedniku. Lądował śmigłowiec LPR
-
12:53
Pogoda w Krynicy dopisuje. Uzdrowisko pełne turystów
-
11:05
Krakowskie ulice wypełnione sztuką. Rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych
-
10:26
Zaatakował pięć osób nożem w Olkuszu. Sąd rozpatrzy wniosek o umorzenie postępowania
-
09:08
Spektrum filmowych emocji - Marynia Gierat i Wojtek Kampa rekomendują filmy na lato
-
08:16
Krakowianie mogą sprawdzać, gdzie pojawią się nowe drzewa
-
07:56
Słoneczna sobota w Małopolsce, odpoczywamy od upałów
-
07:52
PŚ we wspinaczce sportowej - wielkie emocje na Rynku Głównym w Krakowie
-
07:49
Wimbledon - Majchrzak po raz pierwszy w 1/8 finału
-
06:58
Pogrzeb ofiar zabójstwa w Starej Wsi. Rodzina poprosiła o uszanowanie prywatności