- A
- A
- A
Collegium Maius w Pod Lupą
Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia, oficjalną inaugurację roku akademickiego ma już za sobą. W niedzielę po mszy św. w Kolegiacie św. Anny pochód profesorów w togach przeszedł uroczyście ulicami miasta w kierunku Auditorium Maximum UJ, gdzie rozpoczęto rok akademicki. W tym tygodniu kolejne krakowskie i małopolskie uczelnie zaczynają rok pracy. Nowoczesność łączy się z tradycją, więc w tym tygodniu w cyklu pod Lupą zaglądać będziemy do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.Pierwsza opowieść to będzie refleksja o upływającym czasie i zmieniających się obyczajach uniwersyteckich. A przy dźwięku zegara rozpoczynają ten cykl Joanna Ślaga z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.
Aż trudno wyobrazić sobie, że kiedyś w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius spotkać można było różne zwierzęta, a drzewa rodziły smakowite owoce. Choć dziś ogród wygląda zupełnie inaczej, to przyciąga swoim klimatem i zachęca do spotkań i dyskusji. Tam też z Katarzyną Ziębą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius spotkała się Marzena Florkowska.
Fot. Muzeum UJ
(Marzen Florkowska/ew)
Fot. Muzeum UJ
Na koniec naszego cyklu zaczniemy od niewielkiej rzeźby profesora z Bolonii, by zakończyć na pamiątce po Wiktorze Hugo. Wizyta w Collegium Maius zawsze obfituje w różne niespodzianki i zaskoczenia. Tak będzie i dziś, a to dzięki Róży Książek – Czerwińskiej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzenie Florkowskiej.

Fot. Muzeum UJ
Onieśmielają swą dostojnością i powagą. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoglądający z portretów w Collegium Maius. Jednak warto podnieść wzrok i spojrzeć im prosto w oczy, bo to wszak zapisana historia ponad sześciuset lat. Do tego zachęcają dr Anna Jasińska z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.
Fot. Muzeum UJ
Zaciszne sale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego kryją takie skarby jak sprzęt, którym posługiwali się profesorowie Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski skraplając tlen. Ich eksperymenty, choć nie zawsze w pełni bezpieczne, okazywały się niezwykle ważne, bo skroplone gazy mają bardzo praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Rzadziej udostępnianą część ekspozycji w towarzystwie dr hab. Ewy Wyki z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius obejrzała Marzena Florkowska.

Fot. Muzeum UJ

Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu