Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Rosja - między samodzierżawiem a totalitaryzmem

„Sedno całej współczesnej sytuacji politycznej w Rosji polega na tym, że nadzwyczaj szerokie masy ludności przesiąknięte są złudzeniami konstytucyjnymi - pisał Lenin w początkach sierpnia 1917 roku”. Zdecydowaną walkę tym „złudzeniom” bolszewicy wydali dokonując w październiku owego roku krwawego zamachu stanu . Co działo się w Rosji między upadkiem caratu a przejęciem władzy przez bolszewików, dlaczego próby wprowadzenia demokracji w Rosji skutkowały powstaniem państwa totalitarnego i jakie wnioski z wydarzeń 1917 roku wyciągnęła Federacja Rosyjska po 1991 roku o tym mówił dr Michał Sadłowski specjalista w zakresie historii państwa i prawa, komentator oraz analityk ds. Rosji i państw obszaru poradzieckiego, adiunkt w zakładzie Historii Administracji na wydziale Prawa i Administracji UW, Prezes Fundacji Instytut Prawa Wschodniego im G. Szerszeniewicza, autor pierwszej w Polsce próby kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej, która pozwala zrozumieć dlaczego w 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego zat. „Między Mikołajem II a Leninem” . Program prowadziła J. Drużyńska.

Zdjęcie wykonane po otwarciu ognia przez wojsko do manifestacji na Newskim Prospekcie w Piotrogrodzie, 4 lipca 1917 r. Fot. wikipedia

M.Sadłowski - "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku"

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego. Ważną częścią narracji jest ukazanie działań i motywacji głównych bohaterów wydarzeń tego czasu, czyli polityków i działaczy państwowych, m.in. księcia Lwowa, Milukowa, Kiereńskiego, Guczkowa, Rodzianki Czernowa, Martowa, Czcheidze, Skobielewa, Lenina oraz rosyjskich prawników i ekonomistów – autorów projektów i reform zakładających funkcjonowanie rosyjskiego demokratycznego państwa prawnego.

( z opisu wydawcy "Universitas) 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię