Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„OBOWIĄZEK PAMIĘCI” Sary Melzer w Żydowskim Muzeum Galicja

Na poruszających obrazach izraelskiej artystki Sary Melzer przywołane z pamięci obrazy zapamiętane z ucieczki na wschód z rodzinnego domu w Nowym Sączu, a także pobyt w sowieckim łagrze na dalekiej Syberii ,gdzie została zesłana wraz z rodzeństwem i rodzicami, którzy odmówili zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Autorka prac sięga do wspomnień i rodzinnych dokumentów, by poprzez techniki takie jak wykonywanie płaskorzeźb z papieru uporać się z pamięcią o tym trudnym okresie. O wystawie ale i historii, która kryje się za pokazywanymi pracami w Kole kultury z Sarą Melzer i Jakubem Nowakowskim, dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja rozmawiała Jolanta Drużyńska.

obraz S.Melzer/ fot. ŻMG

J.Drużyńska rozmawia z S.Melzer i J.Nowakowskim

Sara Melzer (z domu Weinfeld) urodziła się 4 lutego 1927 roku w Nowym Sączu w rodzinie Awrahama i Malki Weinfeldów. Rodzina od strony jej matki (z domu Landau) pochodzi od Rabina Jehezkela Landaua z Pragi (znanego jako Noda beJehuda) i rabina Mojżesza Isserlesa z Krakowa (znanego jako Remu).

W wieku ośmiu lat przeprowadziła się z rodziną do Nowego Targu, skąd później wszyscy przenieśli się do Gorlic. Stamtąd, po wybuchu II Wojny Światowej, uciekła przed okupacją na wschód. Najpierw do Bełżca, a później w okolice Lwowa. W czerwcu 1940 roku, wspólnie z dziadkiem, rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa, została zesłana na Syberię. Po roku spędzonym w obozie dla więźniów politycznych zmarł jej dziadek Eliezer Weinfeld. Sara wraz z rodziną zmuszona została do katorżniczej pracy w kopalni złota przez kilka kolejnych lat. Po wojnie rodzinie udało się wrócić do Polski, skąd po pewnym czasie udali się przez Czechosłowację do Eichstatt w Niemczech, gdzie oczekiwali na przepustkę by wyemigrować do Izraela.

obrazy S.Melzer / fot. JDruzynska

obrazy S.Melzer / fot. JDruzynska

W lipcu 1948, podczas wojny o niepodległość Izraela, Sara wraz z czterema braćmi dołączyła do Sił Obrony Izraela jako ochotniczka. Później została nauczycielką i pracowała dla Ministerstwa Edukacji przez czterdzieści lat. W tym czasie udało jej się ukończyć edukację wyższą i uzyskać doktorat w dyscyplinie pedagogiki na Uniwersytecie w Hajfie. W ciągu swojej kariery nauczała sztuki, wykładała na uniwersytecie i stworzyła liczne innowacyjne programy i podręczniki, w których łączyła sztukę z innymi dyscyplinami. Jeden ze skutecznie poprowadzonych przez nią projektów zakładał strategię dla tworzenia prac mozaikowych przez wielu uczestników, co zaowocowało dziesiątkami dużych dzieł zdobiących szkoły i centra kultury w całym Izraelu. W 1994 roku Sara Melzer nagrodzona została przez Przewodniczącego Knesetu za jej wkład w poprawę relacji między żydowskimi i arabskimi uczniami, nauczycielami i pracownikami administracji w izraelskim systemie edukacji, poprzez promocję wartości takich jak piękno, estetyka i kreatywność. W ostatnim ćwierćwieczu, poza oddaniem rodzinie, Sara była też czynną artystką stosującą rozmaite innowacyjne techniki. Jej prace często poruszają tematykę pamięci o Zagładzie, a wiele z nich wystawianych było na wystawach w różnych krajach

--

tekst:.mat,pras ŻMG/ jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię