Radio Kraków

ASF w Małopolsce

Na Sądecczyźnie potwierdzono ASF u dzika. To pierwszy taki przypadek w Małopolsce

W Małopolsce wykryto pierwszy przypadek Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika. Chorobę potwierdzono u zwierzęcia, które zostało odstrzelone w miejscowości Obłazy Ryterskie w powiecie nowosądeckim.

Hodowcom świń ze wschodniej Małopolski trudno podnieść się po ASF

Hodowcy ze wschodniej Małopolski próbują się podnieść po afrykańskim pomorze świń - chorobie która spowodowała ogromne straty w tym regionie. W samej tylko gminie Szczucin wybito 1200 świń z czterech gospodarstw, w których wykryto ognisko ASF i 21 sąsiednich. Ci hodowcy trzody chlewnej, którzy mogli zachować zwierzęta nadal mają jednak problemy z ich sprzedażą i obawiają się powrotu afrykańskiego pomoru świń na wiosnę.

Rozpoczęła się budowa ogrodzenia, które ma zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF w Małopolsce

Rozpoczęła się wreszcie budowa ogrodzenia, które ma zatrzymać przedostawanie się dzików zakażonych Afrykańskim Pomorem Świń w głąb Małopolski. Siatka powstaje na razie od autostrady A4 w kierunku Żabna oraz Olesna. W pierwszym przetargu na dalsze dwa odcinki ogrodzenia, oferty przekraczały budżet.

Rozstrzygnięto przetarg na budowę płotu, który ma zatrzymać rozprzestrzenienie się ASF w głąb Małopolski

Rozstrzygnięto przetarg na budowę płotu, który ma zatrzymać rozprzestrzenienie się Afrykańskiego Pomoru Świń w głąb Małopolski. Ogrodzenie ma powstać od autostrady A4 wzdłuż nieczynnej linii kolejowej do Szczucina i ma mieć w sumie 41 kilometrów. Po otwarciu ofert w przetargu okazało się jednak, że oferta firmy zainteresowanej budową dwóch z czterech fragmentów płotu, dwukrotnie przewyższa zakłady budżet.

Afrykański Pomór Świń nie odpuszcza na Powiślu Dąbrowskim

Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale zbiera śmiertelne żniwo wśród trzody chlewnej i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Pierwsze dwa przypadki ASF na Powiślu Dąbrowskim zanotowano na początku września w miejscowości Słupiec w gminie Szczucin. Kolejny po miesiącu w miejscowości Suchy Grunt. A teraz ponownie w Słupcu - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków powiatowy lekarz weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej Jacek Janas.

Kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń na Powiślu Dąbrowskim

Przed miesiącem śmiertelny dla trzody chlewnej wirus, wykryto w dwóch gospodarstwach w miejscowości Słupiec w gminie Szczucin. Żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF, wybito w sumie 638 świń z okolicznych gospodarstw. Po miesiącu wirusa wykryto w jednym z gospodarstw w oddalonej o 12 kilometrów miejscowości Suchy Grunt.

Płot między Małopolską i Podkarpaciem ograniczy rozprzestrzenianie się ASF?

Na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego ma stanąć ogrodzenie. Decyzję o jego budowie podjęły władze naszego województwa. Chodzi o teren Powiśla Dąbrowskiego, a konkretnie teren gminy Szczucin. Planowane ogrodzenie ma związek z wykryciem kolejnego ogniska zakażenia Afrykańskim Pomorem Świń w Małopolsce.

Jest drugi przypadek ASF w regionie tarnowskim

Epidemia wirusa ASF zatacza coraz szersze kręgi w regionie tarnowskim. Właśnie został wykryty drugi przypadek obecności afrykańskiego pomoru świń w regionie Skrzyszowa. Tym razem obecność niebezpiecznego wirusa została potwierdzona w organizmach świń w gospodarstwie oddalonym o zaledwie kilkaset metrów od pierwszego potwierdzonego przypadku.

Afrykański Pomór Świń w Skrzyszowie koło Tarnowa

Po wykryciu pierwszego przypadku Afrykańskiego Pomoru Świn w Małpolsce trwają kontrole gospodarstw w Skrzyszowie koło Tarnowa. Jak dowiedziało się Radio Kraków, ASF wykryto w hodowli liczącej 50 świń i z tego powodu trzeba wybić te zwierzęta, które same nie padły. Afrykański Pomór Świń nie dotyka ludzi, ale jest śmiertelnie groźny dla trzody chlewnej i bardzo łatwo się rozprzestrzeniania. W gospodarstwie tym trwa teraz dezynfekcja, a w pozostałych najbliżej położonych trwają kontrole służb weterynaryjnych - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie Paweł Wałaszek.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię