Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest kompromis ws. stacji narciarskich, czy ta decyzja uspokoi górali?

  • Podhale
  • date_range Poniedziałek, 2020.11.23 10:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:37 )
Górale alarmują, że ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych to dla nich potężny cios. W trudnej sytuacji znaleźli się właściciele pensjonatów, stacje i szkółki narciarskie, instruktorzy i wszystkie biznesy okołonarciarskie. Po poniedziałkowym e-spotkaniu przedstawicieli ośrodków narciarskich z wicepremierem Jarosławem Gowinem padło zapewnienie, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym, ale w reżimie sanitarnym - powiedziała PAP Sylwia Groszek, rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych.

21.11 rozpoczęło się sztuczne naśnieżanie stoków narciarskich, fot. Piotr Korczak

Posłuchaj relacji Bartłomieja Bujasa
Rozpoczęło się sztuczne naśnieżanie stoków narciarskich

Górale zgodnie podkreślają, że ferie powinny odbyć się standardowo, w różnych terminach dla poszczególnych województw. Ich zdaniem pozwoliłoby to zachować ścisły reżim sanitarny i umożliwić spokojny ruch turystyczny na Podhalu. Część zakopiańczyków uważa, najbliższy sezon będzie najgorszym w historii Podhala.

Zdaniem górali, w najgorszej sytuacji są właściciele pensjonatów, często obciążonych kredytem, którzy nie mogą wynajmować pokoi. Przedsiębiorcy z Krupówek podkreślają, że okres ferii zimowych miał być czasem, gdy branża turystyczna choć trochę mogłaby się odkuć. Jeśli firmy upadną, pracę straci wiele osób.

W komunikacie zamieszczonym na stronie gov.pl przekazano, że od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. będzie trwała w całym kraju przerwa w nauce, zastąpi ona dotychczasowe ferie zimowe, jednak dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Zapewniono jednocześnie, że rząd wspiera branżę turystyczną. "Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu" - zapowiedziano na rządowej stronie.

- Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, dopłaty do wynagrodzeń w wysokości 2 tys. złotych na etat, mikropożyczki do 5 tys. zł -wymienia poseł  Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Bukowiec.

W sobotę zapowiadając kolejne rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył jednak możliwości wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się i to już na święta.

- Pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce - powiedział premier.

Nadal nie wiadomo jednak, czy hotele, pensjonaty i wyciągi narciarskie będą mogły funkcjonować w czasie ferii – to wszystko sprawia, że Podhale może znaleźć się w najtrudniejszej sytuacji od lat – podkreśla Agata Wojtowicz z Podhalańskiej Izby Gospodarczej.

- Oprócz strat gospodarczych, ponosimy każdego dnia także ogromne straty społeczne i to jest chyba najważniejsze. My jako społeczność nie wiem, jak przetrwamy. Tylko wydanie przepisów, nawet reżimowych, które dadzą możliwość choćby w minimalnym stopniu prowadzenia działalności może nas przed tym uchronić - przekonuje Wojtowicz.

A jak dodaje Artur Wysocki ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa – przygotowania do sezonu trwają od kilku miesięcy, tak by fani białego szaleństwa w bezpieczny sposób mogli spędzić urlop w górach. Jak podkreśla – w ślad za krajami alpejskimi można byłoby wprowadzić wcześniejsze rezerwacje on-line i limity narciarzy na wyciągach.

W poniedziałek zorganizowano e-konferencję stacji narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (PSNiT) z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Po e-spotkaniu padło zapewnienie, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym, ale w reżimie sanitarnym.

"Na dzisiaj mamy dobrą informację, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym" – powiedziała Sylwia Groszek, rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych..

"Przedstawiliśmy nasze argumenty za otwarciem branży narciarskiej. Udało nam się wypracować kompromis tak, żeby branża narciarska w ostrym reżimie sanitarnym, ale bezpiecznym dla narciarzy i snowboardzistów mogła ruszyć. Wszystkie wypracowane wytyczne będą konsultowane z głównym inspektorem sanitarnym i czekamy na ostateczną akceptację. Mam nadzieję, że jutro będziemy mogli powiedzieć o szczegółach” – dodała.

Rzeczniczka wyjaśniła, że będą to wymogi sanitarne analogiczne jak w innych branżach. Przekonywała, że branża narciarska jest przygotowana do tych obostrzeń, ponieważ wyciągi działały w sezonie letnim, wożąc turystów.

"To jest bardzo pozytywna informacja, jeżeli weźmiemy pod uwagę sobotnią deklarację premiera" – dodała rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych.

"Doszliśmy z branżą narciarską do uzgodnień dotyczących szczególnego reżimu sanitarnego. Jeżeli GIS zaakceptuje te rozwiązania, to jutro będziemy mogli wydać komunikat o tym, że branża narciarska będzie otwarta w ramach ustalonych rygorów sanitarnych" – powiedział szef Jarosław Gowin MRPiT.

Obecny podczas konsultacji wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zaznaczył, że resort musi uwzględniać decyzje dotyczące ochrony zdrowia i życia Polaków. "Jednak chcemy uniknąć zamknięcia stacji narciarskich. Będziemy w tej kwestii wykorzystywać doświadczenie innych europejskich krajów" - zapowiedział.

Wicepremier Jarosław Gowin przypomniał, że udało się odsunąć "negatywny scenariusz całkowitego lockdownu".

W poniedziałek o godzinie 17.00 burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ma spotkać się z miejskimi radnymi i przedstawicielami gmin ościennych. Urzędnicy planują przygotować specjalne pismo do premiera, w którym ma znaleźć się apel o zmianę decyzji dotyczących ferii zimowych.

Czytaj także: Burmistrz Zakopanego: będziemy apelowali do rządu o zmianę decyzji dotyczącej ferii

 

 

 

(Bartłomiej Bujas/PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię