- A
- A
- A
Badamy jakość powietrza w Szczawnicy. Sprawdź wyniki
W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego pyłomierz bada jakość powietrza w małopolskich kurortach i uzdrowiskach. Przez dwa tygodnie zatrzyma się w Szczawnicy. Tu, wieczorem lepiej nie wybierać się na spacer - oddycha się po prostu fatalnie. Jakie propozycje ma gmina? Montaż solarów i apele do mieszkańców o niespalanie odpadów – zdaniem burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody, to jedyne, co Szczawnica może dziś zrobić walcząc o czyste powietrze.
Pyłomierze mierzą stężenie pyłu zawieszonego PM10 (10 to rozmiar cząstek pyłu). Na wykresie widać stężenia GODZINNE (z ostatniej godziny, np. o 13:40 będzie widoczne stężenie z godziny między 12, a 13). Nie ma niestety normy dla stężenia godzinnego PM10. Istnieje jedynie norma dla stężenia dziennego i jest to 50 ug/m3 (ug – mikrogram). Jeśli więc mamy odczyt np. 154 ug/m3 z danej godziny, to nie możemy mówić że norma jest przekroczona trzykrotnie – bo 154 ug/m3 to stężenie z jednej godziny a norma odnosi się do stężenia z 24 godzin. Możemy powiedzieć, że stężenie pyłu PM10 jest bardzo wysokie, średnia z ostatniej godziny to 154 ug/m3, a norma dobowa to 50 ug/m3. Jeśli takie stężenie się utrzyma, to norma zostanie przekroczona trzykrotnie.
Samorząd uzdrowiska chce nakłaniać mieszkańców do przechodzenia na ekologiczne paliwa, ale przeszkodą jest m.in. brak gazowej magistrali. Starania o jej doprowadzenie trwają ale będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2018 r. Szczawnica już teraz ma gotowy plan jak dodatkowo wykorzystać obecność sieci gazowej i zachęcić mieszkańców do czystego paliwa. - Wykorzystamy podatek jaki dystrybutor gazu będzie płacił gminie – zapowiada burmistrz Niezgoda.
Pyłomierz jest ustawiony na balkonie urzędu gminy w centrum Szczawnicy. Jakość powietrza w uzdrowisku będzie można śledzić przez najbliższe dwa tygodnie. Pieniński kurort znalazł się wśród kilku polskich uzdrowisk, które przed rokiem zostały wymienione w jednym z raportów jako miejsca z niepokojąco wysokim zanieczyszczeniem.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy.
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
-
13:41
W górach weekend pogoda zmienna, w poniedziałek gwałtowne ochłodzenie
-
13:17
Skoczek spadochronowy ranny w wypadku w Pobiedniku. Lądował śmigłowiec LPR
-
12:53
Pogoda w Krynicy dopisuje. Uzdrowisko pełne turystów
-
11:05
Krakowskie ulice wypełnione sztuką. Rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych
-
10:26
Zaatakował pięć osób nożem w Olkuszu. Sąd rozpatrzy wniosek o umorzenie postępowania
-
09:08
Spektrum filmowych emocji - Marynia Gierat i Wojtek Kampa rekomendują filmy na lato
-
08:16
Krakowianie mogą sprawdzać, gdzie pojawią się nowe drzewa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze