Badanie techniczne

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lokalnej Stacji Kontroli Pojazdów. Niezależnie od powodu wymiany dowodu konieczne staje się bowiem przeprowadzenie badania technicznego auta. Eksperci sprawdzą stan pojazdu oraz porównają numery identyfikacyjne z tymi, które znajduje się w starym dowodzie rejestracyjnym. Najbliższą stację diagnostyczną wyszukasz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, na której  widnieje pełna lista takich punktów w Krakowie i wszystkich innych miejscowościach w Polsce.

Złożenie wniosku o nowy dowód

Następnie należy złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa. Jako wnioskodawca powinieneś posiadać: dowód osobisty, dokument potwierdzający badanie techniczne, a także stary dowód rejestracyjny - o ile nim dysponujesz. W przypadku, gdy wymiana dowodu jest spowodowana jego utratą, paszport czy prawo jazdy mogą posłużyć jako dowód tożsamości.

Ważnym elementem jest również opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego w wysokości 55 zł, którą można uiścić w kasach Urzędu Miasta, przelewem lub za pomocą karty płatniczej. Potwierdzenie zapłaty należy dołączyć do wniosku.

Po złożeniu wniosku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny może wynosić do 30 dni roboczych. W momencie, gdy dokument będzie gotowy do odbioru, powiadomienie trafi na podany przez Ciebie adres e-mail. Odbiór dowodu odbywa się osobiście w wyznaczonym przez urząd punkcie. Nie ma możliwości przesłania dokumentu kurierem ani pocztą – konieczne jest pofatygowanie się po niego we własnym zakresie lub skorzystanie z możliwości pośrednictwa innej osoby.

O czym pamiętać, wyrabiając nowy dowód rejestracyjny?

Co ważne, w przypadku procedury wyrabiania nowego dowodu konieczne jest osobiste złożenie wniosku w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa. Nie można tego wykonać drogą elektroniczną, co może być niekomfortowe dla osób preferujących załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Uwaga! W trakcie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny nie jest możliwe korzystanie z pojazdu w ruchu drogowym. Nieznajomość tej zasady może skutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak mandat karny czy nawet zatrzymanie prawa jazdy. Dlatego zalecamy zaplanować wcześniej wszelkie niezbędne podróże lub znalezienie alternatywnych środków transportu na ten czas.

Nie mniej ważnym elementem procedury jest właściwe zabezpieczenie starych dokumentów. W przypadku, gdy stary dowód rejestracyjny nie został utracony, a wymiana staje się konieczna z innych powodów, postaraj się, aby stary dowód nie wpadł w niepowołane ręce. Najbezpieczniej go zniszczyć, aby uniknąć możliwości wykorzystania go przez osoby trzecie.

Wymiana dowodu rejestracyjnego w Krakowie to procedura, która wymaga od nas cierpliwości i pewnego przygotowania. Im dokładniej zapoznasz się z poszczególnymi etapami tej procedury, tym łatwiej będzie Ci przez nie przejść. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wymiana-dowodu-rejestracyjnego/.