Na Rynku przy zaaranżowanym żłóbku ze Świętą Rodziną uczestnicy Orszaku Trzech Króli złożą pokłon Jezusowi. Potem zaplanowano wspólne kolędowanie. W śpiewniku przygotowanym na tę okazję będzie także hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, który 6 stycznia zeszłego roku miał swoją oficjalną premierę.

"Wolontariusze zaangażowani w przygotowania do ŚDM będą szli na czele orszaku, będą też obecni na Rynku. Będą dzielili się swoimi doświadczeniami z wolontariatu długoterminowego i zachęcali do wolontariatu krótkoterminowego. Będą też niespodzianki, które przygotowali, ale niespodzianka ma to do siebie, że nie można o niej mówić za wiele" – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Robert Kowalski z organizującej orszak Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Według Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 potrzebnych będzie ok. 25 tys. wolontariuszy. Wymagania to ukończone 18 lat i znajomość języka angielskiego. Wolontariat krótkoterminowy potrwa od 18 lipca do 1 sierpnia, a rejestracja chętnych będzie się odbywała do marca przyszłego roku.

W Krakowie Orszak Trzech Króli będzie podzielony na trzy części: "orszak czerwony" – europejski wraz z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i przejdzie Drogą Królewską; "orszak zielony" symbolizujący kontynent azjatycki ruszy z placu Sikorskiego, a "orszak niebieski" – afrykański z placu Matejki.

"Orszak Trzech Króli to wydarzenie religijne i rodzinne, które ma także wymiar charytatywny. Zależy nam na tym, by nieść realną, materialną pomoc" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Lech Haydukiewicz prezes Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Podczas krakowskiego orszaku pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierać pieniądze na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio utworzyło w Krakowie cztery takie mieszkania dla kobiet i matek z dziećmi, a w 2016 r. planuje otworzyć trzy kolejne dla mężczyzn. Z tej formy pomocy od 2012 r. skorzystało blisko 50 osób, z których 23 się usamodzielniły.

Jak podkreślali organizatorzy Orszak Trzech Króli nie odwołuje się do bieżących wydarzeń politycznych i społecznych, nie jest marszem przeciwko czemuś, ale wydarzeniem, który jednoczy różne środowiska.

6 stycznia Orszaki Trzech Króli odbędą się w ponad 400 miejscowościach w całej Polsce.

 

(PAP,ew)