Najlepszym wyborem, by osiągnąć zachwycające rezultaty jest bez wątpienia szczoteczka soniczna, która swoją skuteczność zawdzięcza wykorzystywaniu fal dźwiękowych. Odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania rodziców odnośnie używania przez dzieci tego właśnie urządzenia.

1. Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych?

Dzieci nie tylko mogą używać szczoteczek sonicznych, ale nawet powinny! Profesjonalni eksperci z dziedziny stomatologii są zdania, że to najlepsza metoda kompleksowego zadbania o higienę jamy ustnej i to u osób z każdej kategorii wiekowej. Są bezpieczne w stosowaniu zarówno przez najmłodszych, młodzież, dorosłych, jak i osoby starsze. Mogą bez obaw używać ich nawet kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby z chorobami zębów i dziąseł czy po różnego typu zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej. Najważniejsze, by pamiętać, że dzieci nie mogą używać wersji szczoteczek dla dorosłych, ponieważ różnią się one choćby mocą pracy i złe jej dopasowanie może podrażnić ich znacznie delikatniejsze szkliwo zębów, a także doprowadzić do innych nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego właśnie wielkość i prędkość pracy szczoteczki musi być idealnie dopasowana do wieku dziecka. By była w pełni bezpieczna, a komfort z jej używania znajdował się na najwyższym poziomie powinna być lekka, antypoślizgowa, łatwa w obsłudze, a włosie końcówki elastyczne i miękkie. Szczoteczki soniczne są rekomendowane przez dentystów również pod kątem skuteczności w przeciwdziałaniu powstawania próchnicy, na którą niestety choruje coraz więcej dzieci w wieku szkolnym.

2. Od jakiego wieku dziecko może myć zęby szczoteczką soniczną?

W przeciwieństwie do szczoteczek elektrycznych, które wykonują ruchy obrotowo-pulsacyjne, z wersji sonicznych mogą korzystać nawet niemowlęta. Oczywiście najpierw to rodzice będą je wyręczać w tej czynności, by z czasem jedynie towarzyszyć im podczas samodzielnego szczotkowania. Szczoteczki soniczne są delikatne i całkowicie bezpieczne, dlatego możemy mieć pewność, że nie wyrządzą naszym najmłodszym pociechom najmniejszej krzywdy. Gdy dziecko skończy trzy lata zalecana jest zmiana dotychczasowego urządzenia na nieco mocniejszy, który będzie dostosowany do wciąż rozwijających się potrzeb jego jamy ustnej. By zmotywować je do systematycznego mycia zębów najlepszą metodą będzie danie mu właściwego przykładu, czyli dbanie o higienę razem z nim. Szczoteczki soniczne pracujące na największej liczbie obrotów będą z kolei dedykowane starszym już dzieciom, u których wyrosły już wszystkie zęby stałe. Przydatne ifnormacje na temat poszczególnych modeli oraz ich właściwości znajdziemy np. na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Bardzo ważne jest, by nie używać żadnym zamienników, a jedynie oryginalnych końcówek wymiennych do konkretnego modelu, by nie doprowadzić do bolesnych krwawień czy nieprzyjemnych podrażnień zarówno zębów, jak i dziąseł.

 3. Czy szczoteczki soniczne do zębów dla dzieci są bezpieczne dla ich zdrowia?

Kwestia używania szczoteczek sonicznych przez dzieci została potwierdzona licznymi badaniami, pozytywnymi rekomendacjami lekarzy stomatologów, a także opiniami usatysfakcjonowanych rodziców. Właśnie dlatego bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że jest to obecnie najskuteczniejszy, najbezpieczniejszy oraz najkorzystniejszy sposób zadbania o kompleksową higienę jamy ustnej. Szczoteczki soniczne są niezwykle delikatne dla wrażliwych dziąseł, a przy tym precyzyjne w usuwaniu płytki nazębnej podczas codziennej pielęgnacji. Dzięki powstającym podczas szczotkowania mikrobąbelkom można doczyścić trudno dostępne miejsca – np. przestrzenie międzyzębowe. Krótszy czas pracy szczoteczek sonicznych pozwala zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia jakichkolwiek mikrouszkodzeń mechanicznych, a specjalny wskaźnik siły nacisku nie dopuszcza do zbyt intensywnego dociskania końcówki do powierzchni szkliwa, co tylko potęguje swobodę oraz bezpieczeństwo systematycznego z nich korzystania. Trzeba pamiętać, że w przypadku najmłodszych użytkowników zaleca się, aby rytuał szczotkowania przeprowadzały pod okiem osoby dorosłej w celu wykształcenia właściwej techniki, która z czasem przyniesie ogrom korzyści dla zdrowia całej jamy ustnej.

4. Co ile należy wymieniać końcówki w szczoteczce sonicznej dla dzieci?

Większość producentów, jak i lekarzy stomatologów zaleca, by główkę czyszczącą szczoteczki sonicznej wymieniać na nową co około trzy miesiące. Jeśli jednak w tym czasie pojawi się stan zapalny czy choroba infekcyjna w jamie ustnej u dziecka, to należy ją wymienić zaraz po wyleczeniu. To samo dotyczy sytuacji, gdy włókna ulegną deformacji lub jakiemukolwiek zniszczeniu – wtedy również taką końcówkę należy wymienić najszybciej, jak to tylko możliwe.

 5. Czy można używać zwykłej pasty do zębów ze szczoteczką soniczną?

Można używać zwykłej pasty do zębów podczas mycia zębów szczoteczką soniczną. Decydując się na tę metodę pielęgnacji nie trzeba zmieniać żadnych produktów do higieny jamy ustnej, której dziecko wcześniej używało. Należy jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić skład pasty, jej pochodzenie, producenta oraz wymagane atesty bezpieczeństwa.