- Administracja rządowa, policja, straż pożarna i wszelkie inspektoraty - to miejsca, z którymi będę działać w dalszej kolejności. Do tego Kuratorium Oświaty, bo edukacja równościowa jest niezwykle ważna. Kolejnym krokiem bezie wyjście do samorządów. Tam bywało różnie. Tam, gdzie był klimat na tworzenie programów równościowych, te programy się działy. Jak klimatu nie było, trzeba nad nim popracować. Trzeba uświadomić ludziom, że równość nam się opłaca - mówi Frenkiel.
Monika Frenkiel będzie dyżurować w urzędzie wojewódzkim w każdy czwartek od 12 do 14. Zapewnia, że może do niej przyjść każdy, kto zetknął się z jakąkolwiek formą dyskryminacji lub ma pomysł, jak działać na rzecz równości. "Nie mam wpływu na prywatnych pracodawców, ale można dać takie rekomendacje rozwiązań prawnych, które dadzą organom administracji publicznej możliwość wpływania w takich sprawach. Możemy też wpływać na instytucje kultury rządowe" - mówi.
Monika Frenkiel oficjalnie powołana na stanowisko pełnomocniczki wojewody ds. równego traktowania. To była dziennikarka i pracowniczka Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w ostatnich latach aktywistka na rzecz równości 📄 @RadioKrakow @MonikaFrenkiel pic.twitter.com/uBw8TwR7Zk
— Maciej Skowronek (@maciejskowronek) March 15, 2024
Frenkiel przypomina, że dyskryminacja nie dotyczy tylko osób, o których zwykle mówi się najwięcej, a więc kobiet czy osób LGBT+. Stykają się z nią także dzieci i młodzież, osoby starsze, niepełnosprawne oraz obcokrajowcy.
Nowa pełnomocniczka zapewnia, że wszyscy będą mogli liczyć na jej pomoc.