Jak podkreśla wojewoda, ma dwa tygodnie na złożenie oświadczenia o rezygnacji z funkcji. Kiedy zostanie przyjęta, zdecyduje premier. Przepisy nie mówią jasno, ile czasu ma premier na powołanie nowego wojewody. Zwyczajowo odbywa się to w ciągu 30 dni od przyjęcia rezygnacji.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku gminy Spytkowice – tam posłem został wójt Mariusz Krystian. Jego mandat wygasa z dniem zostania parlamentarzystą. W Spytkowicach nie będzie jednak nowych wyborów, a ma to związek ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Wybory samorządowe mają się odbyć między 31 marca a 30 kwietnia przyszłego roku.
Ciekawie jest natomiast w Radzie Miasta Krakowa. Po wyborczym zwycięstwie Rafała Komarewicza, przewodniczącego tego gremium, rada musi wyznaczyć jego następcę.
Radny Koalicji Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec nie ma wątpliwości, że funkcja ta znowu przypadnie przedstawicielowi klubu prezydenckiego Jacka Majchrowskiego. Jak twierdzi, wiadomo kto zostanie nowym przewodniczącym, koalicja PIS i klubu prezydenckiego ustaliła na to stanowisko Jacka Bednarza. Można to usłyszeć w kuluarach rady miasta
- A
- A
- A
Większość posłów debiutantów z Małopolski to samorządowcy
Wśród nich jest między innymi wojewoda, wójt, przewodniczący Rady Miasta i radni miejscy. Mandat poselski zdobył obecny wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który już zapowiedział, że w najbliższym czasie zrzeknie się funkcji. O tym kto zostanie nowym wojewodą, zdecyduje premier. Na razie tę funkcję będzie pełnił pierwszy wicewojewoda, czyli Ryszard Pagacz - mówi Łukasz Kmita.Sam Jacek Bednarz nie potwierdza tych informacji
Jeśli chodzi o radnych, którzy zostali posłami, to sytuacja jest jasna – mandat obejmą kolejne osoby z najwyższymi wynikami z poprzednich wyborów samorządowych – nowych radnych będziemy mieć zatem w sejmiku województwa małopolskiego, Krzeszowicach i Tarnowie.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:50
Tragedia w powiecie limanowskim. Tlenek węgla zabił 37-latka
-
11:41
Sporna rozbiórka w centrum Tarnowa zakończona. Sąsiedzi nie zamierzają jednak odpuścić
-
11:34
Fałszywe wpisy miały skłócić Polaków i Ukraińców. Krakowska policja reaguje
-
10:31
Pięć projektów nowej filharmonii w drugim etapie konkursu architektonicznego
-
09:45
Zalipiańskie kwiaty tylko na domach? Zdecydowanie nie! Można je powiesić nawet na choince
-
09:23
Paśnik nie był wystarczająco mocny, trzeba zrobić nowy. W Tarnowie znowu będzie żywa szopka
-
09:16
Narodziny dziecka bez wizyty w urzędzie? Co rodzice muszą wiedzieć o rejestracji noworodka
-
08:52
Tragedia i fake news. Jak z dramatu w Jeleniej Górze zrobiono internetową nagonkę na Ukraińców
-
08:15
Burmistrz Zakopanego o wpisie posłanki Lewicy: "To obraża mieszkańców Podhala"
-
07:55
Poważny wypadek w miejscowości Sutków w powiecie dąbrowskim. 5 osób w szpitalu
-
07:42
Wtorek ostatnim dniem przed świętami na zrobienie zakupów. W Wigilię sklepy nieczynne
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze