- Bardzo nam się podoba. Jako stary krakowiak jestem zaczarowany. Mamy tu teraz piękny dworzec. Mieszkam tu, pewnie skorzystam. Może pierwsza wycieczka będzie do Wieliczki? 7 minut i jestem po drugiej stronie Krakowa. Mogę pojechać w stronę Wieliczki, Kalwarii, Wadowic. Dlaczego nie? - mówią krakowianie.

"Jesteśmy w miejscu, gdzie, wraz z nowym rozkładem jazdy, rusza nowy przystanek kolejowy, Kraków Grzegórzki, ale przede wszystkim otwierany jest krakowski węzeł komunikacyjny. Eksperci przewidują, że to miejsce będzie bardziej oblegane niż Kraków Główny przez pasażerów kolei aglomeracyjnej” – powiedział w niedzielę w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że dzięki budowie estakady, „historyczna przegroda, która powstała około 1856 roku, kiedy budowano nasyp kolejowy i przedzielono Kraków, została zlikwidowana”. Przypomniał, że z budową łączyły się wielkie utrudnienia, gdyż inwestycja była bardzo skomplikowana i łączyła się z budową mostów przez Wisłę.

„Jesteśmy na trasie dotrzymanego słowa, słowa dotrzymanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – stwierdził Adamczyk.

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2022/2023 zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe przewidział cztery korekty związane m.in. z pracami remontowymi na liniach kolejowych. Kolejna zmiana zaplanowana jest na 12 listopada 2023 r.

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, wrześniowa korekta rozkładu jazdy przyniesie kilka istotnych zmian. W związku z kolejnym etapem prac modernizacyjnych na linii Kraków – Zakopane do stolicy polskich Tatr ponownie dojedziemy zastępczą komunikacją autobusową. Przestaną również kursować połączenia sezonowe. Na 1 października br. zaplanowane jest natomiast uruchomienie pociągów po nowej linii kolejowej (łącznicy), prowadzącej bezpośrednio do położonego pod Rzeszowem Portu Lotniczego Jasionka (nazwa stacji kolejowej: Jasionka Lotnisko).

Jak wcześniej informowały PKP Intercity, w związku z pracami inwestycyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe czasowo będzie wstrzymywany ruch na kilku liniach.

Od 3 do 23 września br. w związku z budową nowych rozjazdów na stacji Olsztyn Główny została zaplanowana przerwa w ruchu na odcinku linii kolejowej numer 219 pomiędzy Olsztynem Głównym a stacją w Marcinkowie. W tym czasie zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Ełk – Olsztyn Główny za pociągi: IC Rybak relacji Białystok – Szczecin Główny – Białystok oraz TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia.

W trakcie dwóch wrześniowych weekendów (8-11 września br. oraz 15-18 września br.) nie będą kursowały pociągi na linii kolejowej numer 33 pomiędzy Gostyninem a Sierakówkiem. Podczas trwania tych zamknięć na odcinku Kutno – Gostynin – Płock zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa dla pociągów: TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice oraz TLK Chemik relacji Katowice – Płock – Katowice.

Natomiast od 8 do 13 września br. zaplanowano naprawę przejazdu kolejowo-drogowego na odcinku Rytel – Chojnice na linii kolejowej numer 203. W związku z tymi pracami wystąpi całodobowe zamknięcie trasy, dlatego pociąg TLK Bory Tucholskie zostanie skierowany na trasę okrężną przez Bydgoszcz, a na pomijanym odcinku zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Od 25 września do 3 października br. z powodu remontu przejazdu kolejowo-drogowego na odcinku Mścice – Koszalin zamknięty zostanie jeden tor na linii kolejowej numer 402. Na odcinku Koszalin – Kołobrzeg pociągi będą kursować trasą okrężną, natomiast połączenie z Ustroniem Morskim będzie zapewnione przez zastępczą komunikację autobusową. Linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz będzie nadal zamknięta, a autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi: IC San relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska oraz IC Witos relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska.

Linia kolejowa numer 61 na odcinku Turów – Kucelinka ma być zamknięta od 4 do 17 września br. W tym czasie pociągi TLK Wyczółkowski i IC Morcinek będą kursowały przez Psary, Zawiercie i Myszków. Na odcinku Włoszczowa – Koniecpol – Częstochowa Stradom zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, a składy EIP 1602/6102, EIC Panorama i IC Śnieżka zostaną skierowane na trasę przez Koluszki. Również pociągi IC Mehoffer, IC Miechowita, IC Reymont i TLK Karpaty pojadą trasą okrężną – przez Zawiercie i Trzebinię.

Budowa przystanku osobowego Nowy Sącz Gorzków spowoduje, że od 11 do 23 września br. pociągi nie będą kursowały na linii kolejowej numer 96 na odcinku Kamionka Wielka – Nowy Sącz. W tym terminie zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi: TLK Karpaty (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny), TLK Małopolska (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny) oraz IC Malinowski (na odc. Tarnów – Krynica–Zdrój – Tarnów).

Pociągi według nowego rozkładu jazdy będą kursowały do 11 listopada. Od października na nowym przystanku Kraków - Grzegórzki mają się też zatrzymywać pociągi aglomeracyjne linii Tarnów - Kraków.