Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Światowy Dzień Misyjny w tym roku pod hasłem: "Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli"

"Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego obchodzonego w Kościele powszechnym 24 października. W Polsce nazywany jest Niedzielą Misyjną, która rozpoczyna Tydzień Misyjny. Zebrane tego dnia pieniądze z tacy będą przeznaczone na utrzymanie i rozwój Kościoła na terytoriach misyjnych.

Fot. Paweł Morawczyński

Posłuchaj co mówi Anna Katarzyna Jawor

W specjalnym orędziu papież Franciszek wskazał potrzebę "misjonarzy nadziei", którzy będą przypominać, że nikt nie zbawia się sam.

Zaapelował o tworzenie "wspólnoty przynależności i solidarności" oraz przestrzegł przed zamykaniem się w "najbardziej tchórzliwym sceptycyzmie" i głoszeniem opinii, że "wszystko jest takie samo, nic się nie zmieni".

Głównymi celami Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego jest modlitwa za terytoria misyjne, gdzie Kościół lokalny jest jeszcze ubogi i potrzebuje wsparcia duchowego i materialnego.

Tego dnia w świątyniach na całym świecie wierni modlą się za misyjne i składają ofiary na tacę, które przeznaczane są na tzw. Fundusz Solidarności, z którego watykańska Kongregacja Ewangelizacji Narodów przekazuje konkretne sumy na realizację projektów misyjnych.

Posługujący w Tanzanii ksiądz Arkadiusz Nowak ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich mówi, że Afryka to wciąż tereny pierwszej ewangelizacji. Dodaje, że wiele nadziei budzi rodząca się w Malambo w północnej części kraju wspólnota chrześcijan. Powstały wspólnoty rodzin, które co tydzień spotykają się na rozważaniu Pisma Świętego. Regularnie w niedzielnych mszach uczestniczy około 60 osób. Mała kaplica już nie wystarcza, w placówce misyjnej buduje się kościół na około 300 osób.

Ksiądz Arkadiusz Nowak podkreśla, jak ważna jest modlitwa za misje:

To jest nasza siła, dzięki której te małe cuda się dokonują

- podkreśla. Prosi również o nowe powołania, nie tylko zakonne czy kapłańskie, lecz także wiernych świeckich, którzy będą świadczyć o Chrystusie. Misjonarz zwraca uwagę na kilka projektów, które potrzebują wsparcia materialnego, m.in. ośrodek dla dzieci dotkniętych albinizmem czy projekt "Podziurawiony uśmiech" polegający na wsparciu materialnym operacji dzieci z rozszczepem podniebienia.

W Krakowie na barce Aqurius, przy Moście Dębnickim  przy Bulwarze Czerwińskim można spotkać misjonarzy z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Zależy nam na dotarciu do ludzi, którzy często nie identyfikują się z kościołem. Można spotkać się z misjonarzami, obejrzeć filmy z ich pracy, zdjęcia i eksponaty. Jest cała barka eksponatów, każdy przedmiot to historia. Serdecznie zapraszamy

- mówi siostra Bożena Najbar z Wydziału Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

To doskonała okazja do spotkań i rozmów na neutralnym gruncie. Często rozmawiam z ludźmi, którzy chcieliby wyjechać na misję, ale nie wiedzą, że osoby świeckie mają taką możliwość. W czasie spotkań na barce mbędzie możliwość pochylenia się nad misjami, do których wszycy jesteśmy powołani tu i teraz, w tym środowisku, w którym jesteśmy

- mówi Anna  Katarzyna Jawor - świecka misjonarka pracująca w slamsach w stolicy Peru - Limie.

Spotkania z misjonarzami na barce - także wirtualne - będą trwały przez tydzień w godzinach od 10 do 20. Wstęp wolny, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

W ubiegłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce podczas niedzieli misyjnej przekazały Stolicy Apostolskiej prawie 700 tysięcy dolarów. Środki przeznaczono na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i lokalnych mediów.

Aktualnie w 99 krajach na pięciu kontynentach na misjach posługuje 1800 misjonarzy i misjonarek z Polski.



Autor:
Anna Kluz- Łoś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 06:00

    Aktualności drogowe 26.04. Relacja

  • 05:52

    Termalica-Odra Opole 0-1 czyli bez wygranej od grudnia..

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię