Radio Kraków

uchwała antysmogowa

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.

Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej

Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Anna Paluch: Myślę, że decyzja ws. uchwały antysmogowej była rozsądna

Myślę, że to jednak była rozsądna decyzja, trudno było przewidzieć czy zima będzie lekka, czy ciężka - mówiła na naszej antenie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. W ten sposób skomentowała skargę grupy 20 mieszkańców Małopolski na zmianę w uchwale antysmogowej. Chodzi o przesunięcie wejścia w życie zakazu używania starych pieców węglowych. Skarżący zmiany w uchwale do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego chcą powrotu do pierwotnego termin, który minął w styczniu tego roku. Sejmik województwa przesunął ten termin na koniec kwietnia przyszłego roku. Władze województwa argumentowały to złą sytuacją gospodarczą po wybuchu wojny w Ukrainie i tym, że część mieszkańców i tak nie zdążyłaby z wymianą pieców. Rozsądek nakazywał, żeby ten termin przesunąć. Inna sytuacja jest w Krakowie i okolicach, inna w miejscach oddalonych od Krakowa - mówiła posłanka Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.

Mieszkańcy Małopolski wnieśli skargę na uchwałę antysmogową do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

To w związku ze zmianą, którą wprowadził rok temu Sejmik Województwa. Przesunięty został bowiem termin obowiązkowej wymiany pieców, tak zwanych kopciuchów o prawie półtora roku, czyli na kwiecień 2024. Jak mówią mieszkańcy, zmiana została wprowadzona niezgodne z między innymi prawem unijnym czy konstytucyjnym, a także przedłuża w czasie problem smogu.

W podkrakowskich gminach będzie zakaz używania paliw stałych? Jest rezolucja radnych

Radni Krakowa chcą zakazu używania paliw stałych w podkrakowskich gminach. Taką rezolucję zgłosili na sesji Rady Miasta radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem - podobnie jak w Krakowie - także i w "obwarzanku" powinno się używać jedynie paliw ekologicznych. Takie stanowisko stoi w sprzeczności z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego, który przedłużył wprowadzenie uchwały antysmogowej na terenie Małopolski.

KO chce od września 2026 r. zakazu spalania paliw stałych w gminach sąsiednich

Politycy Koalicji Obywatelskiej z Krakowa chcą, aby od 1 września 2026 r. w gminach sąsiadujących z tym miastem obowiązywał zakaz spalania paliw stałych – tak jak w stolicy Małopolski. Przygotowują rezolucję w tej sprawie, by przedłożyć ją zarządowi województwa małopolskiego.

Małopolski Urząd Wojewódzki standardowo sprawdza prawidłowość zmian w uchwale antysmogowej

Małopolski Urząd Wojewódzki standardowo sprawdza, czy pod kątem prawnym nie doszło do nieprawidłowości podczas wprowadzania zmian w uchwale antysmogowej. Weryfikacji takiej od wojewody domaga się prezydent Krakowa.

Kraków chce weryfikacji przebiegu konsultacji w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego, Prokuratora Regionalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich o dokonanie weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia konsultacji, opiniowania przez gminy i powiaty oraz samego przebiegu procesu legislacyjnego. Chodzi o zmianę w uchwale antysmogowej dla Małopolski wydłużającej do końca kwietnia 2024 roku termin wejścia w życie zakazu użytkowania tak zwanych kotłów bezklasowych.

Co dalej z kopciuchami? Od stycznia będą zakazane w 7 małopolskich gminach

  • date_range 2022-10-05
Poprawiona przez sejmik województwa uchwała antysmogowa nie objęła całej Małopolski. Chodzi o przepisy, które pozwalają jeszcze przez półtora roku używać najstarszych pieców węglowych. Jak się okazuje złagodzonymi przepisami nie zostały objęte gminy, które były prekursorami walki o czyste powietrze. To oczywiście Kraków, w którym używać paliw stałych nie można już od dawna. A także siedem gmin, które chciały pójść w ślady stolicy Małopolski.

Patryk Wicher o nocie dyplomatycznej do MSZ Niemiec: Stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno

Można powiedzieć "nareszcie stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno" - tak o nocie dyplomatycznej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w sprawie reparacji wojennych mówił na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. Szef MSZ podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec. Uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne. Nie odcinamy się od Niemiec, ale dobre relacje polegają na tym, że mamy uregulowane wszystkie sprawy - wszystkie zadry z przeszłości - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Wicher.

Najnowsze

  • 13:39

    Wieczysta Kraków wciąż niepokonana w 3. lidze. "Pewnym krokiem zmierzamy po awans"

  • 13:00

    Wystawa Skarby z ziemi wydobyte w Starym Sączu

  • 12:30

    „Skarby z ziemi wydobyte” - wśród artefaktów wydobytych w pobliżu Starego Sącza są nawet takie z epoki brązu

  • 11:54

    Dr Artur Czesak: gwara podhalańska też może stać się językiem regionalnym

  • 11:26

    W Bibicach płonął autobus przewożący turystów

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię