Sprawa wykorzystania wód leczniczych w Ciężkowicach powoli, ale jednak posuwa się do przodu. Odwiert o nazwie Ignacy został wykonany niemal trzy lata temu, a przeprowadzone badania potwierdziły obecność podziemnych wód o właściwościach leczniczych. Badania wykazały też, że wody mogą być wykorzystywane do inhalacji górnych dróg oddechowych oraz leczenia chorób reumatycznych. Od tego czasu gmina Ciężkowice uzyskała m.in. decyzję środowiskową, a samorząd jest już bliski formalnej możliwości wykorzystania tej wody w celach leczniczych – w pierwszej kolejności w Parku Zdrojowym, położonym w sąsiedztwie ujęcia.
Lecznicze wody w Ciężkowicach już w 2026 roku?
„Projektujemy infrastrukturę i dobieramy urządzenia, które umożliwią nam wydobycie i dystrybucję wody. Woda w parku nie będzie już zwykłą wodą – stanie się wodą leczniczą, siarczkową, dzięki której będziemy poprawiać stan zdrowia. Liczymy, że uda się sfinalizować ten plan w 2026 roku” – mówi Radiu Kraków burmistrz Ciężkowic, Jowita Jurkiewicz-Drąg.
Jak jednak zaznacza, zanim woda popłynie do Parku Zdrojowego, konieczne będzie uzyskanie koncesji na jej wydobycie. Ponieważ samorząd nie może jej pozyskać samodzielnie, prawdopodobnie powołana zostanie specjalna spółka, która się tym zajmie. Najważniejszym i ostatnim dokumentem, otwierającym drogę do pełnego wykorzystania ujęcia i przybliżającym Ciężkowice do uzyskania statusu uzdrowiska, będzie świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wody.
„To dokument absolutnie niezbędny, by można było mówić o lecznictwie uzdrowiskowym w Ciężkowicach. Mając go w ręku, wchodzimy na wyższy poziom – i już teraz słychać głosy, że wtedy nie powinno być problemu z pozyskaniem inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem naszej wody” – podkreśla Dariusz Zięcina, odpowiedzialny za inwestycje w gminie Ciężkowice.
Władze gminy mają nadzieję, że wśród potencjalnych inwestycji znajdą się np. budowa hotelu czy basenu.
„Najważniejszy etap – wykonanie odwiertu – mamy już za sobą. Teraz jednak niezbędne jest uzyskanie szeregu decyzji administracyjnych, które umożliwią eksploatację złoża. Równolegle musimy wybudować odpowiednie urządzenia technologiczne, które pozwolą dostarczyć wodę w gotowej postaci do instalacji wodoleczniczych, na początek w Parku Zdrojowym” – dodaje Dariusz Zięcina.
Nieprzypadkowo odwiert źródeł wody leczniczej odkryty obok Parku Zdrojowego nazwano „Ignacy”. Już ponad 100 lat temu o właściwościach wody oraz klimatu w Ciężkowicach mówił Ignacy Jan Paderewski, który w pobliskiej Kąśnej Dolnej miał swoją letnią rezydencję.
Do Ciężkowic dojedziecie fantastyczną trasą rowerową
Przez całe wakacje opisujemy i testujemy trasy rowerowe po Małopolsce. Wybierzcie się z nami w ośmiotygodniową podróż rowerem - rozpoczynamy akcję „Małopolska na dwóch kółkach”.
Wśród testowanych tras ta z Tarnowa do Ciężkowic. Zaczęliśmy w Mościcach i od razu wskoczyliśmy na trasę Velo Dunajec. Trasa biegnie wzdłuż Dunajca, praktycznie jest płasko, dookoła ładne widoki na rzekę, pola i pagórki. A więc dla każdego miłośnika dwóch kółek.
Sprawdź szczegóły:
W każdej dobrej akcji jest też konkurs – co tydzień do wygrania rower trekkingowy, a na koniec wakacji rower elektryczny!