- Ogromna inwestycja w bardzo trudnym terenie. Jest to blisko rzeki Białej. Priorytetem jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Ten ostatni etap został przedłużony właśnie ze względu na to, że od strony ulicy Ryglickiej jest nie tylko rzeka Biała, ale także woda spływająca z pagórków, która zatrzyma się na obwodnicy. Tam mogłoby się wytworzyć zagrożenie dla mieszkańców. W ostatnim etapie inwestor z Wodami Polskimi i wykonawcą musiał znaleźć rozwiązanie, które będzie chroniło mieszkańców. Rozwiązanie się znalazło. Będzie tam stanowisko na pompy, które w razie zagrożenia będa pompowały wodę. To wymagało jednak zmiany dokumentacji projektowej i nowego podziału gruntów - mówi burmistrz Magdalena Marszałek.

Słowa burmistrz w rozmowie z Radiem Kraków potwierdza także Marta Maj z Zarządu Dróg Wojewódzkich. "Wreszcie doszliśmy do konsensusu z Wodami Polskimi. Była sprawa zalewania terenów przepompowni. Będzie ZRID, będzie robota" - dodaje.

ZRID - czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej - ma zostać złożony jeszcze w tym miesiącu. Proces uzyskiwania zezwolenia może potrwać do marca. W kwietniu mogłyby zatem ruszyć pierwsze prace budowlane, a sama obwodnica mogłaby być gotowa pod koniec 2021 roku.  

Obwodnica Tuchowa to jedna z najkrótszych, ale i najdroższych obwodnic w Małopolsce. "Wszystko dlatego, że jej przebieg jest bardzo skomplikowany. Obwodnica będzie się zaczynać od strony Tarnowa na wjeździe do ulicy Ryglickiej. Tam będzie pierwsze rondo. Drugie będzie 500 metrów dalej, także na ulicy Ryglickiej. Będzie to włączenie do obwodnicy właściwej, która będzie biegła wzdłuż rzeki Białej. Na rzece ma być jeden duży most. Do tego mostu obwodnica ma służyć także jako wał przeciwpowodziowy" - mówi burmistrz Magdalena Marszałek.

Koszt inwestycji to 62 miliony złotych. Droga wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum Tuchowa. Przypomnijmy, inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a to oznacza, że zadaniem firmy, która wygrała przetarg, jest najpierw wykonanie projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a potem rozpoczęcie prac budowlanych.

Wykonawcą obwodnicy jest firma Strabag.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)