Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnowski pomnik poprawiony: Nie ma kobiet i dzieci

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2013.06.11 12:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:31 )
Pomnik stał przez 39 lat. 6 lat temu zorientowano się, że przedstawia historyczną nieprawdę. Chodzi o tarnowski monument I Transportu do obozu KL Auschwitz.

fot: Paweł Topolski

Posłuchaj projektanta pomnika, Otto Schiera
Tarnów: Pomnik KL Auschwitz

Kilka dni temu pomnik został poprawiony. Członkowie Tarnowskiego Towarzystwa Opieki nad KL Auschwitz doszli bowiem do wniosku, że nie odzwierciedla prawdy. Na pomniku znajdowały się metalowe sylwetki ludzkie. Byli to mężczyźni, kobiety i dzieci. Postaci te miały symbolizować osoby, które zostały wywiezione w pierwszym transporcie. Tyle że w I transporcie byli sami mężczyźni , projektant - Otto Schier, jak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków był pewien 39 lat temu, że były to całe rodziny . Pomyłkę wyłapano 6 lat temu, jednak dopiero kilka dni temu postaci na pomniku zostały zamienione na sylwetki samych mężczyzn.Pomnik znajduje się na placu KL Auschwitz , dokładnie w miejscu skąd 14 czerwca 1940 roku hitlerowcy wyprowadzili z Tarnowa i okolic grupę osób do obozu KL Auschwitz.
Było to dokładnie 728 więźniów: harcerzy, studentów, żołnierzy i wybitnych tarnowian.

Decyzje o poprawce pomnika podjęto w związku z 73 rocznicą I transportu więźniów z Tarnowa do obozu zagłady.
Obchody tej rocznicy w Tarnowie już w najbliższy czwartek.


(Agnieszka Bednarz/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię