Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Azotów, przyznaje, że wykorzystanie potencjału obu instytucji będzie korzystne dla obu stron. Liczymy także na to, że w przyszłości studenci PWSZ staną się pracownikami Grupy Azoty - dodaje Kądzielawski. "Patrzymy perspektywicznie. Jeśli zaczniemy współpracować ze studentami, oni będą u nas odbywać staże, realizować swoje doktoraty, to potem będziemy w nich mieć najlepszych pracowników" - podkreślał Kądzielawski.

Jak poinformowali sygnatariusze, przedmiotem porozumienia ma być między innymi wparcie merytoryczne prowadzonych przez Grupę Azoty działań, poprzez udostępnianie zaplecza badawczego oraz sporządzanie stosownych ekspertyz przez tarnowską uczelnię.

Spółka chemiczna będzie mogła liczyć także na realizację badań naukowych na jej potrzeby. Wspólną płaszczyzną ma być również obszar pozyskiwania środków finansowych (grantów) dla inicjowania i prowadzenia prac badawczych.

Wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski zaznaczył, że spółka w ostatnich latach wiele inwestuje w badania, rozwój i innowacje. - to jeden z filarów jej działalności i źródło przewag konkurencyjnych.

„Mamy w Tarnowie korporacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym pracujemy nad dywersyfikacją portfela produktowego, czy technologiami, które wpierają naszą transformację w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu. W tym procesie swoją znaczącą rolę ma również współpraca z otoczeniem naukowym. Jestem pewien, że rozpoczęty nowy rozdział we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową przyniesie wymierne korzyści obu stronom” - wskazał wiceprezes w komunikacie.

Grupa Azoty w ramach współpracy zadeklarowała możliwość odbywania w spółce praktyk zawodowych oraz staży studenckich, a także koordynację i wsparcie merytoryczne realizowanych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich, związanych tematycznie z profilem działalności firmy. Ponadto Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa będzie mogła liczyć na wsparcie aktywności studentów i konsultacji eksperckich.

Do dyspozycji studentów mają zostać udostępnione laboratoria oraz aparatury do ćwiczeń specjalistycznych na poszczególnych Wydziałach i Centrach Grupy.

Według Małgorzaty Kołpy, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, spółka chemiczna jest jednym z najważniejszych partnerów uczelni już od lat. W umowie o współpracy – zaznaczyła przedstawicielka PWSZ – uwzględniono najważniejsze dla obu stron zapisy, dające szanse na realną współpracę i bardzo wymierne korzyści.