Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: Są pieniądze na spalarnię śmieci MPEC, ale budowa nie może się rozpocząć

MPEC otrzymał 75 milionów złotych dotacji i 175 milionów złotych pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę na Piaskówce spalarni odpadów, których nie da się posegregować. Instalacja, o której mówi się od lat, miałaby ustabilizować wysokość opłat za wywóz śmieci, ale także cen ciepła. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej mogłoby dzięki temu zrezygnować ze spalania węgla. Dodatkową korzyścią byłaby energia elektryczna, która powstałaby podczas spalania śmieci. Problem w tym, że warunkiem otrzymania pieniędzy z NFOŚ jest uzyskanie prawomocnej decyzji środowiskowej. Tymczasem po 5 latach odwołań ekologów, w grudniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzje i nakazał jej ponowne rozpatrzenie.

Fot. Paweł Topolski

Posłuchaj rozmowy z prezesem MPEC Tadeuszem Sieńczakiem

Zgodnie z umową na dofinansowanie i pożyczkę, MPEC ma rok na uzyskanie prawomocnej decyzji środowiskowej dla budowy tarnowskiej spalarni śmieci. Tymczasem dopiero po ponad dwóch miesiącach od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dokumentacja została przesłana z Warszawy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Po uzupełnieniu przez MPEC raportu oddziaływania na środowisko, RDOŚ ma jeszcze raz przeanalizować wniosek miejskiej spółki.

Planowana budowa tarnowskiej spalarni śmieci będzie poważnie opóźniona! Uchylona kluczowa decyzja

Poniedziałek, 2022.12.19


Prezes tarnowskiego MPEC Tadeusz Sieńczak jest jednak dobrej myśli i liczy na szybki załatwienie tej sprawy:

Uważam, że szanse na to są bardzo duże. Ponieważ uważam, że ta decyzja przeszła już drogę sądową więc myślę, że nic nowego ze strony protestujących nie wymyślą aby tę decyzję można było cofnąć. Procedura jest już prowadzona, myślę, że w sposób szybki, bo obserwujemy to po dokumentach i wystąpieniach ze strony RDOŚ. Myślę, że powinno to przebiegać dosyć szybko, a przynajmniej taką mamy nadzieję.


Trudno się jednak spodziewać, że Towarzystwo Na Rzecz Ziemi w Oświęmcimiu, które blokuje podobne inwestycje w całej Polsce, zaprzestanie swoich działań. Urzędnicy RDOŚ przyznają także, ze ponowne rozpatrzenie wniosku MPEC o decyzje środowiskową też nie będzie takie szybkie i potrwa na pewno kilka miesięcy.

Niedawno do planów budowy spalarni śmieci powróciła także Grupa Azoty. Spółka nie podała na razie szczegółów swojej inwestycji, ale posłanka Anna Pieczarka przekonuje, że jej budowa mogłaby ruszyć nawet w ciągu roku. Biorąc pod uwagę procedury oraz możliwe protesty, byłoby to absolutnym rekordem.

Zdaniem prezesa MPEC nie ma przeszkody w tym żeby w Tarnowie powstały dwie spalarnie śmieci.

Myślę, że mogą funkcjonować dwie takie instalacje, ponieważ Grupa Azoty zużywa bardzo dużo energii. Jest producentem znacznie większym niż MPEC, natomiast nie chce się wypowiadać na ten temat, ponieważ nie znam szczegółów tego projektu.


Odnosząc się natomiast do niedawnej negatywnej opinii Wojewódzkiego Inspektor Ochrony Środowiska dotyczącej planowanej lokalizacji budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu, prezes tarnowskiego MPEC Tadeusz Sieńczak przekonywał:

Są to instalacje bezpieczne. Wynika to z tego, że są bardzo rygorystyczne wymogi w zakresie dopuszczalnych emisji. Wielkość emisji ze spalarni jest kilkanaście razy mniejsza niż przy spalaniu węgla. Te instalacje są takie drogie, ponieważ 50 procent nakładów to są instalacje oczyszczania spalin. Jest pełne bezpieczeństwo, tych instalacji działa bardzo dużo, bo około 500, na świecie 2500. Także to są technologie, które są od lat używane. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na jakąkolwiek szkodliwość. Często osiedla mieszkaniowe są w pobliżu tych instalacji

MPEC ocenia, że wyprodukowane w spalarni ciepło powinno pokryć 30 procent zapotrzebowania miasta i o 30 procent zmniejszy się spalanie węgla, co wpłynie także na poprawę jakości powietrza.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię