- Od początku nastawiamy się na projekty edukacyjne dla młodzieży szkolnej, ale chcemy też zaangażować w naszą działalność starszych odbiorców. Na takie spotkania młodzież mogłaby przychodzić z rodziną i rozmawiać z osobami, które w jakimś stopniu dotknęły historii i mogą o niej opowiadać - przekonuje Agnieszka Grela, kierownik muzeum.

W poniedziałek odbędzie się uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie. Dzień później obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Głównym zadaniem muzeum jest przywracanie i przekazywanie pamięci historycznej, tłumaczenie trudnych i skomplikowanych meandrów polskiej przeszłości. "Czekamy na pierwszych zwiedzających i mamy dla nich pewną niespodziankę. Chcę poinformować, że od wtorku 30 listopada będzie wstęp bezpłatny aż do niedzieli" - mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Muzeum zostało wybudowane za niemal 3,5 miliona złotych. Pieniądze niemal w całości pochodziły ze źródeł zewnętrznych. Mieści się w wartowni dolnych koszar przy ulicy Mościckiego w Tarnowie.