Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Minister podtrzymuje decyzję ws. wpisu Młyna Szancera do rejestru zabytków

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2021.03.15 07:01 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
Małopolski Konserwator Zabytków chce objąć ochroną mury obwodowe młyna, spichlerza i kaszarni. Dach i wnętrze tych budynków strawił bowiem ogromny pożar sprzed 6 lat. Z decyzją o wpisie do rejestru zabytków nie zgadza się właściciel młyna. Piotr Kudelski od dawna przekonuje, że obiekty w takim stanie powinno się raczej wypisywać z rejestrów niż do niego wpisywać. W każdej chwili Młyn może się zawalić. Dlatego odwołał się od decyzji o wpisie do rejestru do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które jednak podtrzymało tę decyzję.

fot: B. Maziarz

- Podzielając stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków, minister stwierdził, że pozostałości dawnego zespołu Młyna, stanowią jeden z nielicznych w Tarnowie przykładów zabudowy poprzemysłowej o dziewiętnastowiecznej metryce. Obiekty te, pomimo zachowania niepełnej struktury budowlanej, zachowały czytelny wyraz architektoniczny i stanowią dokument historii industrialnego rozwoju Tarnowa - wyjaśniła Radiu Kraków rzeczniczka ministerstwa Anna Bocian.

Właścicielowi Młyna Szancera przysługuje jednak jeszcze odwołanie do sądu administracyjnego. Piotr Kudelski w rozmowie z Radiem Kraków dał do zrozumienia, że należy się tego spodziewać. Wcześniej wielokrotnie przekonywał, że ze zleconej przez niego ekspertyzy wynika, że młyn w każdej chwili może się zawalić.

Jednak jak odpowiada szefowa tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków Paulina Obara, ekspertyza potwierdzała zły stan techniczny, ale nie wykluczała remontu i zabezpieczenia pewnych partii murów. Paulina Obara przekonuje, że wpis do rejestru zabytków nie zabrania właścicielowi inwestycji. "Adaptacja reliktów Młyna Szancera jest jak najbardziej możliwa i nie wykluczamy żadnych funkcji. Wiąże się to tylko z uzgadnianiem inwestycji" - dodaje.

fot: B. Maziarz

Właśnie dlatego wpis do rejestru zabytków jest często traktowany przez właścicieli, jako utrudnienie lub uniemożliwienie jakiejś inwestycji, a czasem nawet jako "gwóźdź do trumny". Piotr Kudelski w rozmowie z Gazetą Krakowską sprzed kilku miesięcy podkreślił, że chciał, aby do rejestru wpisano sam spichlerz bez murów obwodowych budynków.

Konserwator zabytków zdecydował jednak właśnie o wpisaniu murów obwodowych wszystkich trzech budynków, czyli Młyna, spichlerza oraz kaszarni. Według ostatnich planów właściciela, w pozostałościach Młyna Szancera miałby powstać hotel.

Mieszkańcy tymczasem już nie mogą patrzyć na ruinę, która po podpaleniu sprzed 6 lat przez nieznanych sprawców jeszcze bardziej szpeci centrum miasta. "Serce pęka, że dalej się z tym nic nie dzieje. Przecież tak nie może być. Trudno znaleźć w Tarnowie taki drugi obiekt, który by tak szpecił nasze miasto. Miejmy nadzieję, że wpis do rejestru zabytków przyniesie jakiś efekt". Inna osoba przyznaje, że stara się czasami omijać to miejsce, żeby ją to nie drażniło. "Oglądam ten widok codziennie ze swojego balkonowego okna. Widok jest przerażający". Część mieszkańców przyznaje, że jeśli pozostałości Młyna mają tak nadal szpecić w centrum miasta, to już lepiej je wyburzyć.

O tym jednak nawet nie chce słyszeć konserwator zabytków i to stanowisko podziela Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rzeczniczka resortu Anna Bocian powiedziała Radiu Kraków, że przez to, iż budynki Młyna nie były remontowane przynajmniej od lat 90 i dwa razy trawiły je ogromne pożary, jedynie mury obwodowe stanowią materialny nośnik wartości historycznej i artystycznej dawnego zespołu Młyna Szancera, który był wpisany w krajobraz kulturowy miasta. "Pozostałości budynków Młyna, spichlerza i kaszarni posiadają wartości architektoniczne. Wyrażone w bryle, formach, skali oraz zachowanym skromnym detalu architektonicznym. Ich wartość zabytkowa podkreślona jest kontekstem przestrzennym, ponieważ kompleks młyński usytuowany jest nad potokiem. To dokumentuje jego rolę w strukturze miejskiej oraz wskazuje na fakt, że powstał w miejscu wcześniejszego tradycyjnego młyna wodnego. Omawiane obiekty stanowią tym samym autentyczne świadectwo minionej epoki, którego zachowanie i ochrona prawna jest konieczna wobec posiadanych walorów dokumentacyjnych i architektonicznych" - podkreśla.

fot: B. Maziarz


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię