Inwestycje uzyskały już decyzję środowiskową a mieszkańcy miejscowości, w której jest planowana, obawiają się o swoje zdrowie.

W Wielopolu stanąć ma gorzelnia, w której przetwarzana będzie biomasa wraz z kotłownią, przetwarzane będą tam odpady, między innymi tworzywa sztuczne. Ma tam także powstać punkt do produkcji substratów, wykorzystujący bioodpady.

Nagromadzenie tych instalacji w jednym miejscu budzi największy niepokoi mieszkańców, zwłaszcza że nowe inwestycje mają stanąć w pobliżu działek, na których już znajduje się biogazowania i hodowla trzody chlewnej.

Choć inwestor zapewniał na zebraniu wiejskim, że w procesie spalania wykorzystane zostaną najlepsze filtry, mieszkańcy nie wierzą i oceniają, że zanieczyszczenia i zapachy z instalacji dotrą do innych pobliskich miejscowości.

Mieszkańcy założyli już protest ws. tych planów do starosty dąbrowskiego, które będzie odpowiedzialny za wydanie ewentualnie pozwolenia na budowę. Pod petycją znalazło się ponad 2 tysiące podpisów.

Z protestującymi w Dąbrowie Tarnowskiej spotkał się starosta powiatu Lesław Wieczorek, który zadeklarował pomoc w kwestiach administracyjnych.