Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kontrowersyjne Szkolne Słowo Roku w II LO w Tarnowie

Ze względu na kontrowersje zostało wycofane z ogólnopolskiego konkursu - ale wyrażenie KYS wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. W dosłownym tłumaczeniu KYS to kill yourself, czyli zabij się. Młodzież przekonuje, że nie używa go w tym znaczeniu, ale mimo wszystko sprawa budzi niepokój. Czy uzasadniony?

posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

Wyrażenie KYS jest używane w czasie gier przez internet, przekazów na żywo czy rozmowach młodzieży przez komunikatory. Rzadziej bezpośrednio. Maciej Siedlik i Zuza Curuś - przedstawiciele samorządu uczniowskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, przekonują, że mówiąc, czy pisząc KYS - nie używają go w dosłownym znaczeniu tłumaczenia tego słowa. Czyli zabij się. Mówiąc to, myślą raczej: zamknij się, odczep się. Jak tłumaczą, ludzie wypowiadają się swobodnie i to określenie ma takie właśnie znaczenie. Wyraża się tym dezaprobatę, bez dosłownego znaczenia - żeby żartobliwie odbić argument.

Podobnie było tłumaczone umieszczenie KYS w II etapie ogólnopolskiego konkursu na młodzieżowe słowo roku, ale pod wpływem protestów i komentarzy wysyłanych do wydawnictwa PWN, które organizuje ten konkurs, to wyrażenie, zostało z niego usunięte.
    Anglista z V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, nauczyciel roku 2013 Marcin Zaród uważa, że takie słowo nie powinno się też znaleźć w szkolnym konkursie.

Jest to na tyle wieloznaczne, że w zależności od sytuacji może bardzo kogoś zranić. Nawet w łagodniejszym znaczeniu może oznaczac hejtowanie kogoś

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego z II LO w Tarnowie przekonują, że znają moc słów, które wypowiadają. I używają słowa KYS w gronie znajomych, którzy mają podobne poczucie humoru. Ale Marcin Zaród odpowiada, że nie zawsze się tak dzieje i podaje konkretny przykład - syna jego znajomego, który usłyszał słowo KYS od osoby, z którą nie koniecznie było mu po drodze.

Jesli ktoś mi mówi, że to jest takie niewinne, to przypominam, że patyk też jest niewinny, dopóki ktoś go nie użyje

O zwracanie uwagi na to, w jaki sposób wypowiadają się dzieci i młodzież apeluje także dyrektorka specjalistycznej poradni profilaktyczno - terapeutycznej w Tarnowie psycholog Agnieszka Latos.

Jeśli to są komentarze, zwrotki słowne, które gracze między sobą wymieniają, oni przyzwyczajają się do pewnej brutalności i ro sie dzieje powoli, w zawoalowany sposób. Używając skrótowców, ostrych sformułowań, po pewnym czasie się przyzwyczajamy, ale to jest coś niepokojącego

Psycholog podkreśla jednak, że nie chodzi o ostre reakcje dorosłych zakazy i szlabany, bo jej zdaniem to przynosi odwrotny efekt. Agnieszka Latos zachęca, żeby spróbować np. zagrać ze swoimi dziećmi w taką grę, zaciekawić się, posłuchać ich tłumaczenia i spokojnie z nimi porozmawiać.

Z kolei trener programu Cybernauci i Asy Internetu Marcin Zaród apeluje do szkół o organizowanie spotkań uczniów z edukatorami na temat wartości, rozsądku, odwadze, odpowiedzialności i szacunku do drugiego człowieka.

Kolejne miejsca w konkursie na młodzieżowe słowo II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie zajęło: no siema i na logikę.

Z kolei plebiscyt ogólnopolski wygrało słowo REL, przed Sigmą i Oporowo

posłuchaj rozmowy Bartłomieja Maziarza z Marcinem Zaródem
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię