Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest drugi przypadek ASF w regionie tarnowskim

Epidemia wirusa ASF zatacza coraz szersze kręgi w regionie tarnowskim. Właśnie został wykryty drugi przypadek obecności afrykańskiego pomoru świń w regionie Skrzyszowa. Tym razem obecność niebezpiecznego wirusa została potwierdzona w organizmach świń w gospodarstwie oddalonym o zaledwie kilkaset metrów od pierwszego potwierdzonego przypadku.

Fot. Bartek Maziarz

Posłuchaj co mówi Paweł Walaszek, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Tarnowie
Ta hodowla została już wybita, ale jak przekonuje Paweł Walaszek, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Tarnowie, to wcale nie oznacza, że obszar powiatu tarnowskiego jest bezpieczny od ASF. "Ta choroba i drogi zakażenia są dla nas bardzo trudne, jeśli chodzi o zabezpieczenie. Ta choroba szerzy się wieloma drogami. Zabezpieczenie gospodarstwa jest trudne. Zakazić własne zwierzęta można bardzo łatwo. Ogniska choroby szerzą się dalej wokół powiatu tarnowskiego" - mówi Walaszek.

Przypomnijmy, wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednak tak zwanym "wirusem ekonomicznym", który powoduje straty finansowe wśród hodowców świń. Już teraz rolnicy mogą liczyć na wsparcie państwa w wysokości 80% wartości hodowanej trzody przeznaczonej do wybicia.

Powiatowy Inspektor Weterynarii apeluje o zachowanie zasad higieny i organicznie przemieszczanie się hodowców z obszaru zagrożonego ASF. W przeciwnym przypadku, jeśli obecność wirusa będzie potwierdzona w innych gospodarstwach, konieczny będzie ubój większej ilości trzody.

W sumie do tej pory zlikwidowano ponad 100 sztuk świń.
Autor:
Marcin Golec

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię