Proszę zwrócić uwagę, że w skali całego roku spośród 387 spraw, które wpłynęły aż 297 zostało załatwionych. To oznacza, że wydział działa efektywnie i że na pewno czas oczekiwania, zwłaszcza w porównaniu z sądem krakowskim, na rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy jest u nas krótszy
- mówi prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie dr Tomasz Kozioł i dodaje, że kompleksowo o działalności Wydziału Gospodarczego będzie można rozmawiać po kilku latach jego funkcjonowania, ze względu na to, że pierwszy okres funkcjonowania tej jednostki na początku 2022 upłynął na sprawach organizacyjnych. Zdaniem prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie już pierwszy rok pokazuje jednak, że taki wydział był potrzebny:
Wpływ spraw znacznie przekroczył prognozy, które były związane z powołaniem tego wydziału. Przypuszczaliśmy, że w pierwszym roku wpłynie około 300 spraw, tymczasem wpłynęło blisko 400. To znaczy, że funkcjonowanie tego wydziału przebiło się do świadomości społecznej. Osoby z terenu właściwości Sądu Okręgowego w Tarnowie, nie kierują już pism procesowych, pozwów, tak jak było to poprzednio do Krakowa. To pokazuje również, że jest potrzeba, żeby Wydział Gospodarczy funkcjonował nie tylko na poziomie Sądu Rejonowego, ale także na poziomie Sądu Okręgowego, gdyż spraw należących do tej kategorii, którymi zajmuje się Sąd Okręgowy, zapewne będzie przybywać
Dr Tomasz Kozioł dodaje, że w Wydziale Gospodarczym pracuje tylko dwóch sędziów, przy czym tylko 1 sędzia na pełny etat.
Poseł Solidarnej Polski Piotr Sak, który we wtorek był gościem porannej rozmowy Radia Kraków, podkreślił, że ma świadomość potrzebny zwiększenia etatów w tarnowskim sądzie:
Rozmawiamy o tym z ministrem Ziobro. Tu są tematy otwarte. To wymaga dalszych rozmów