Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na 50 dni przed Igrzyskami wiele niewiadomych w Tarnowie

Przygotowana do Igrzysk Europejskich jest właściwie tylko powstała 3,5 roku temu Arena Jaskółka, która musiała zostać jedynie dostosowana do niektórych wymogów europejskich federacji i w marcu przeszła też test pod kątem badmintona podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Z dużym opóźnieniem rozpoczęła się budowa głównej trybuny oraz zaplecza nowego stadionu w Mościcach, który w czasie igrzysk ma być areną dyscyplin plażowych. Wykonawca dwoi się i troi, żeby zdążyć. Nie wiadomo jednak kiedy spółka Igrzyska Europejskie 2023 roku dobuduje do trybuny boisko z mniejszą trybuną. Nie ma też na razie wykonawcy ścianek wspinaczkowych, które mają powstać przed Akademią Nauk Stosowanych.

fot: B. Maziarz

Nowy stadion w Mościcach

Umowę na budowę trybuny głównej na 1 tysiąc miejsc razem z zapleczem za 24 milionów złotych miasto Tarnów podpisało jeszcze w kwietniu 2022 roku. Samorząd dostał na to 20 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Wykonawca do sierpnia projektował inwestycje i złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Firma Anko liczyła, że skoro to inwestycja na Igrzyska Europejskie to formalności będą przebiegały szybko. Tymczasem otrzymała pozwolenie na prace dopiero w listopadzie i mimo zimowych warunków mocno zabrała się do pracy.

Pracujemy w pełnym składzie przez cały długi weekend. Trwają prace wykończeniowe wewnętrzne,  zakładanie instalacji, prace wykończeniowe zewnętrzne przy elewacji, roboty brukarskie - mówi Dawid Onak.

posłuchaj Dawida Onaka

Innego scenariusza nie zakłada także prezydent Roman Ciepiela. Jak mówi - wykonawca twierdzi, że zdąży. Prace są zaawansowane i zakładajmy, że wszystko będzie na czas, to prawie dwa miesiące - przekonuje prezydent Tarnowa.

posłuchaj Romana Ciepieli

Budowa trybuny i zaplecza nowego stadionu w Mościcach to jedno - spółka Igrzyska Europejskie 2023 ma jeszcze tam wybudować boisko do plażowej piłki ręcznej i plażowej piłki nożnej i przeciwległą małą trybunę. Kiedy? Tego na razie nie wiadomo.

Tymczasem miasto liczy na to, że po zakończeniu igrzysk będzie mogło użytkować ten obiekt jako stadion piłkarski. Chętnie użytkowaliby go m.in. piłkarze Unii Tarnów, którzy dziś wynajmują sąsiedni -  stadion miejski od żużlowców. Co staje się czasem logistycznym problemem i wynikają z tego nieporozumienia. 

Ścianka i trybuny pod zawody we wspinaczce sportowej

Spółce igrzyskowej nie udało się na razie znaleźć wykonawcy budowy zewnętrznych ścianek wspinaczkowych przed Akademią Nauk Stosowanych. Ze względu na brak ofert w pierwszym terminie, przedłużono ich składanie do 12 maja.

To nie wydaje się specjalnie skomplikowaną inwestycją i jak napisano w przetargu, takie ścianki miałaby powstać do 5 czerwca.

Park wodnej rozrywki

Na czas będzie gotowy także park wodnej rozrywki za ponad 35 milionów złotych, który jednak powstaje tylko przy okazji Igrzysk Europejskich. Miasto dostało na tę inwestycję z Polskiego Ładu 25 milionów złotych. Park miał być zapleczem dla sportowców, ale niedawno przyznano, że nie będzie takiej potrzeby.

Mieszkańcy jednak będą mogli skorzystać z jednego basenu letniego w Tarnowie, po decyzji o zamknięciu obiektu na Marcince, na początku czerwca.

Tarnów dostał na dostosowanie obiektów sportowych oraz infrastruktury drogowej około 100 milionów złotych rządowego dofinansowania. I przy tej okazji niedaleko węzła autostrady w Krzyżu buduje także m.in. węzeł przesiadkowy dla autobusów, które dotąd omijały miasto. Miasto liczy na to, że jeśli autobusy przejeżdżające autostradą nie będą musiały wjeżdżać do centrum, to chętniej podjadą na węzeł przesiadkowy i Tarnów wróci do ich rozkładów jazdy.

Inwestycja kosztuje 5 milionów złotych i jest finansowana z Polskiego Ładu

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię