Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

13 kojenych małopolskich gmin chce budować mieszkania w ramach SIM

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2023.05.29 15:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.05.29 22:13 )
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być odpowiedzią na nieudany program Mieszkanie Plus i są dedykowane głównie mniejszym gminom, które same miałyby problem z budową mieszkań na wynajem. Pierwszy SIM Małopolska skupiający 16 gmin, głównie z regionu tarnowskiego, działa już od 2 lat i właśnie szykuje się do budowy pierwszych mieszkań w gminie Borzęcin, Wierzchosławice, Tuchów oraz Miechów. Teraz podobną spółkę chce założyć kolejnych 13 gmin z regionu tarnowskiego: gmina Tarnów, Lisia Góra, Szczucin, Gręboszów, Żabno, Radłów, Skrzyszów oraz Wojnicz, a także Gmina Bobowa, Biecz, Laskowa, Łącko oraz Sękowa z regionu nowosądeckiego. Ich przedstawiciele podpisali dziś w Tarnowie akt erekcyjny założenia spółki SIM Tarnów.

Fot. Bartłomiej Maziarz

Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban mówi, że Społeczne Inicjatyw Mieszkaniowe to program skierowany osób, "które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową i będą mogły się stać właścicielami tych mieszkań. Umiarkowany czynsz, tzn. niższy od cen rynkowych, bo tak nasze dotychczasowe kalkulacje wskazują, będzie też dużą zachętą. Jest to możliwe dzięki temu, że mamy tutaj dosyć duże wsparcie rządowe. Najpierw na założenie takiego SIMu, co umożliwia każdej gminie wejście niemal z marszu do takiego SIM-u. Nie musi mieć niczego zabezpieczonego w budżecie".

Warunkiem uczestnictwa w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych jest m.in. partycypacja w kosztach budowy takich mieszkań. Ta kwota waha się od 50 do 100 tysięcy złotych. Ale prezes Urban ma nadzieję, że ustabilizuje się w tej dolnej granicy, m.in. dzięki zapowiadanemu na lipiec zamrożeniu stopy procentowej.

Do nowej inicjatywy zdecydowała się dołączyć m.in. gmina Tarnów: "Jesteśmy szczególną gminą położoną wokół miasta Tarnowa. Duża liczba mieszkańców, więc duże zabezpieczenie. Jest to oferta dla ludzi, którzy nie są w stanie w inny sposób pozyskać mieszkania. Stąd nasza oferta i propozycja. Mamy dwie możliwe lokalizacje dla takiej inwestycji m.in. w Woli Rzędzińskiej" - wyjaśnia zastępca wójta Gminy Tarnów Sławomir Wojtasik.

Z kolei Lisia Góra myśli o budowie mieszkań w ramach SIM w Nowych Żukowicach lub Nowej Jastrząbce. "Decyzje, czy to będzie budynek wielorodzinny, czy typowe mieszkania albo być może zabudowa szeregowa będziemy podejmować po tym, jak ustalimy z Krajowym Zasobem Nieruchomości, na której działce ta inwestycja może być zrealizowana. Sam wkład  do nowo tworzonej spółki nie pochodzi z pieniędzy samorządowych, ale będzie to nieruchomość, która zostanie wniesiona aportem do spółki. Wobec tego  przy nie naszym finansowaniu możemy stworzyć lepsze warunki dla niektórych nowych mieszkańców. - podkreśla wójt Arkadiusz Mikuła.

Z kolei prezes powołanej w sierpniu 2021 roku pierwszej spółki SIM Małopolska Michał Lysy podkreśla, że spółka radzi sobie bardzo dobrze. "W tym czasie opracowaliśmy koncepcje architektoniczne dla wszystkich inwestycji w 16 gminach. Mamy cztery pozwolenia na budowę, za chwilę będą kolejne. Mamy podpisanych blisko 400 umów na partycypacje z przyszłymi mieszkaniami. Za chwilę postępowania przetargowe o roboty budowlane no i wbicie przysłowiowych łopat. Także bardzo dynamicznie idziemy do przodu".

Prezes spółki SIM Małopolska przyznaje, że według założeń czynsz w takich mieszkaniach powinien kosztować do 18 złotych na metr kwadratowy, a najemcy mogliby się stać właścicielami mieszkań po około 30 latach. "Natomiast nie to jest największym atutem. Dla mieszkańców największym atutem jest stabilny, bezpieczny najem. Z drugiej strony nowoczesne wykończone mieszkania, w świetnych lokalizacjach" - przekonuje Michał Lysy.

Do Spółki SIM Tarnów nie dołączy samo miasto Tarnów. Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wojciech Daniel przekonuje, że funkcje SIM w takim mieście, jakim jest Tarnów, spełnia właśnie TBS, który także korzysta z rządowego wsparcia oraz programów poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię