Zdecydowanej większości pytanych mieszkańców Chrzanowa pomysł zamalowania betonowej, szarej kuli na wzór bilardowej "ósemki" przypadł do gustu
- A
- A
- A
Tajemnicza bilardowa ósemka na głównej ulicy Chrzanowa
Bilardowa czarna "ósemka" pojawiła się na jednej z głównych ulic Chrzanowa. Kula, która na co dzień służy do zablokowania parkowania samochodów na chodniku, zyskała nowy wygląd. Tym samym zwróciła uwagę mieszkańców i pozwoliła puścić wodze fantazji. Chrzanowianie zastanawiają się, jakby to było, gdyby kule znajdujące się wzdłuż całej drogi zostały pomalowane na wzór pozostałych bil bilardowych tworząc cały stół? Burmistrz miasta, Robert Maciaszek pozytywnie odbiera zainteresowanie mieszkańców i zapowiada rozmowę z jednym z artystów na ten temat. Sam stawia na sztukę uliczną, czego dowodem są kolejne murale w przestrzeni miasta. Zwraca jednak uwagę, że kule na Alei Henryka są tymczasową instalacją ograniczającą wjazd samochodów, a cała ulica będzie w przyszłości remontowana, więc ich zamalowanie nie może być dla gminy zbyt kosztowne.Nie wiadomo, kto jest autorem czarnej bili.
Jak podkreśla Przemysław Domagała, pseudonim Henry Tens, chrzanowski artysta zajmujący się ulicznym malowaniem artystycznym od 21 lat, taka forma ozdoby miast jest potrzebna.
"Myślę, że tutaj nie ma znaczenia, czy to jest Chrzanów, czy Kraków. Sztuka uliczna pozwala przekształcać rzeczy, budynki, które są użytkowe na takie, które są dodatkowo jeszcze miłe dla oka, przy których będziemy się lepiej czuli na co dzień, na przykład przechodząc obok nich"
- komentuje Domagała.
Kreatywności z pewnością nie brakuje w realizacji bili bilardowej. Wątpliwości wzbudza jedynie fakt, że znajduje się ona na historycznej ulicy miasta - Alei Henryka. Wokół jest sporo budynków wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Same kule są współczesne i można je pomalować. Pytanie tylko, jaki obraz stworzą z zabytkową zabudową. Dlatego ważne jest, by takie pomysły realizować w dogodnych miejscach. Henry Tens zaznacza, że maluje wyłącznie legalnie.
Trzeba pamiętać, że nielegalne malowanie w przestrzeni publicznej może być wykroczeniem lub przestępstwem. W zależności od wartości wyrządzonej szkody, sprawcy wykroczenia grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych, a za przestępstwo można trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
08:01
Minuta ciszy i syreny. Medycy uczczą pamięć zamordowanego lekarza
-
07:48
Grał, śpiewał i prowadził z lekkością koncert. 75 lat temu urodził się Zbigniew Wodecki
-
07:27
76. Światowy Kongres Mediów Informacyjnych w Krakowie: pośród hałasu nadal istnieje głód prawdy
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze