Edytuj
share
Szukasz jeszcze pomysłu na majówkę? Odwiedź mniej znane muzea Małopolski
W długi weekend majowy warto odwiedzić mniej znane muzea w Małopolsce. W regionie działa wiele ciekawych placówek, które może nie przyciągają tłumów, ale oferują interesujące zbiory i zabytkowe wnętrza. Wśród nich są m.in. Muzeum Dwór w Dołędze, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni czy Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Na niepogodę dobrą alternatywą są także podziemne ekspozycje, m.in. w Olkuszu i Bochni.
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu - wnętrze jednego z obiektów. Fot. RK
Muzeum Dwór w Dołędze niedaleko Szczurowej i Brzeska nazywany jest Nadwiślańskim Soplicowem. Bywali tutaj artyści, naukowcy i działacze zaangażowani politycznie. W dziejach dworu zaznaczyły się najważniejsze wydarzenia historyczne XIX i XX wieku, od rabacji w 1846 roku aż po ruch oporu z czasów II wojny światowej.
W Tarnowie, tuż przy Rynku, znajduje się najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne. To nie tylko kolekcja sztuki sakralnej, ale również możliwość wejścia do jednego z najstarszych budynków w mieście – Domu Mikołajowskiego, który ma już ponad 500 lat. Mimo to o tej wyjątkowej placówce wciąż wie niewielu mieszkańców Tarnowa.
Warto się wybrać. Zabytkowe piwnice, bardzo ciekawa ekspozycja. Sam obiekt ze względu choćby na swój wiek jest bardzo ciekawy
– mówią tarnowianie pytani przez reportera Radia Kraków.
Pozostając w regionie tarnowskim, w Szczucinie, tuż przy drodze krajowej numer 73 działa Muzeum Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na terenie muzeum znajduje się aż 6 tysięcy eksponatów – od zabytkowych maszyn po urządzenia używane do budowy i utrzymania dróg. To idealne miejsce dla pasjonatów techniki i motoryzacji.
W Oświęcimiu, obok znanego na całym świecie Muzeum Auschwitz, działa również mniej znane Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To placówka z ciekawą ofertą wystawienniczą i wartościową historią, zlokalizowaną w jednym z najstarszych obiektów w mieście.
Miłośników straży pożarnej – zarówno tych małych, jak i dużych – zainteresuje Małopolskie na pewno Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. To jedno z najstarszych i najbogatszych tego typu muzeów w Polsce. Można tam z bliska zobaczyć zabytkowe wozy strażackie, sprzęt ratowniczy czy mundury.
Dla zainteresowanych historią dawnej Małopolski szczególnie polecamy Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz skansen w Wygiełzowie.
Wizyta w Miasteczku Galicyjskim to lekcja żywej historii – można poczuć klimat XIX-wiecznego miasteczka z czasów zaborów, przespacerować się brukowaną ulicą, podejrzeć warsztaty rzemieślników zaglądnąć do karczmy czy domu mieszczańskiego.
Z kolei położony u podnóża malowniczego Zamku Lipowiec skansen to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy XIX-wiecznej wsi i małego miasteczka, prezentując bogactwo kultury Krakowiaków Zachodnich.
W tych dwóch wypadkach konieczny jest jednak jeden element – dobra pogoda! A jeśli ta się popsuje, co jest spodziewane w drugiej części majówki, można wybrać podziemne muzea. To w Olkuszu to multimedialne ekspozycje, dzięki której można poznać historię Srebrnego Miasta nazwanego tak z racji na sięgające średniowiecza tradycje wydobycia tam rud srebra i ołowiu. W nowoczesny sposób przedstawiona jest tam historia górnictwa, srebra i ołowiu oraz olkuskiej mennicy.
Jeszcze głębiej pod ziemię można zjechać do mniej znanej, ale starszej od tej w Wieliczce Kopalni Soli w Bochni. Goście mogą poznać historię wydobycia i geologii przy użyciu wszystkich zmysłów. Taką możliwość daje nowa, multisensoryczna trasa turystyczna "Solny Świadek".
Źródło:
Opracowanie własne