Specjalista powołuje się na dane Our World in Data, zgromadzone w okresie od początku stycznia 2020 r. do połowy maja 2022 r. Pod uwagę wzięto w nich kraje o największej wyszczepialności przeciwko Covid-19, takie jak Portugalia i Dania, oraz o wyraźnie mniejszym zainteresowaniu tymi szczepieniami, czyli Polskę i Bułgarię.
W Portugali i Danii dwiema dawkami tego preparatu zaszczepiło się ponad 80 proc. populacji tych krajów, z kolei w Polsce – około 60 proc., a w Bułgarii – zaledwie 30 proc. Odwrotnie jest w przypadku zgonów, jakie miały miejsce w czasie pandemii. Od początku 2020 r. do połowy maja 2022 r. najwięcej zgonów z powodu wszystkich przyczyn (nie tylko Covid-19) odnotowano w Bułgarii, następnie w Polsce, a potem znacznie mniej w Portugalii i Danii.
W Portugalii odnotowano więcej zgonów aniżeli w Danii, choć tam zaszczepił się nieco większy odsetek społeczeństwa. Świadczy to o tym, że paza szczepieniami ważną rolę mogą odgrywać inne czynniki takie jak przestrzeganie zasad DDM, czyli noszenie maseczek, przestrzeganie dystansu oraz higiena rąk. Różnica między tymi krajami nie jest jednak duża, jeśli chodzi o liczbę zgonów w czasie pandemii. Porównanie to jednoznacznie wskazuje, że decydujące znacznie ma szczepienie.
Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Twitterze zwraca uwagę, że szczepienia są ważne u dorosłych, jak również w młodszych grupach wiekowych, co także potwierdzają badania, tym razem specjalistów amerykańskich. Pisze o tym portal medRxiv w preprincie „Covid-19 is leading cause od death in children and young people ages 0-19 years in the United States” (Covid-19 główną przyczyną zgonów u dzieci i nastolatków do 19. roku życia w USA).
Z tych badań wynika, że Covid-19 spowodował w Stanach Zjednoczonych ponad 1 mln zgonów, w tym co najmniej 1433 zgony wśród dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat. „Covid-19 jest jedną z głównych przyczyn zgonów w tej grupie wiekowej, co podkreśla znaczenie kontynuowania kampanii szczepień dzieci” – zaznacza na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak.
- A
- A
- A
Badania: Szczepienia przeciwko Covid-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą
Pojawia się często pytanie, jak wiele mogą zmienić szczepienia i stosowanie zasad DDM – stwierdza wirusolog Krzysztof Pyrć. Przytoczone przez specjalistę dane wskazują, że szczepienia przeciwko Covid-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą, czyli nie tylko z powodu tej choroby.Najnowsze
-
13:37
Wojewoda: co druga biblioteka dostanie środki na rozwój czytelnictwa
-
13:05
W tarnowskiej arenie Jaskółka rozpoczęły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w badmintonie
-
12:53
BMX freestyle w Krzeszowicach podczas Igrzysk Europejskich
-
12:29
Vintage – wyzwanie dla wyobraźni
-
11:35
Kierowcy z Brzeska na ulicy zauważyli błąkającą się 1,5-roczną dziewczynkę
-
10:53
3048 zakażeń koronawirusem, zmarło 29 osób z COVID-19
-
10:53
Tauron rozpoczyna inwentaryzację budynków w gminach Chrzanów i Libiąż
-
10:34
NIK: Małopolski System Informacji Medycznej jest już częściowo zbędny, a wciąż nie działa
-
10:27
Chrzanów chce mieć na rynku pomnik patrona miasta - św. Mikołaja
-
10:21
W Tarnowie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych
-
10:05
Nowotwory skóry.Kiedy interweniować chirurgicznie?
-
09:34
Kęty: policjanci zatrzymali kierowcę, który w organizmie miał mieszkankę narkotyków
-
09:12
Tarnowscy radni sprzeciwiają się zabudowie zielonego terenu na Piaskówce
-
08:15
Jacek Majchrowski: Liczę na rozsądek radnych ws. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej
-
08:15
Jacek Majchrowski: Liczę na rozsądek radnych ws. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej
-
08:00
W Oświęcimiu dzisiaj mecz o awans do finału mistrzostw Polski w hokeju na lodzie. Transmisja.
-
07:50
W Zakopanem ruszają remonty dróg i infrastruktury na Igrzyska Europejskie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze