Najwięcej tytułów spośród obecnych pierwszoligowców ma Ruch Chorzów - 14, a tylko nieznacznie ustępuje mu Wisła Kraków - 13. Po dwa razy triumfowały Śląsk Wrocław, Stal Mielec (oba zespoły spadły w maju z ekstraklasy), Polonia Warszawa, ŁKS Łódź i tegoroczny beniaminek Polonia Bytom.
Większość z tych klubów przystąpi do sezonu 1. ligi z silną kadrą, pozwalającą myśleć o awansie klasę wyżej. Ale grono faworytów jest znacznie szersze, a najgłośniejsze nazwiska są w ekipie... beniaminka, czyli Wieczystej, która domowe mecze ma rozgrywać na stadionie w Sosnowcu.
Krakowski klub już od kilku lat ściągał m.in. reprezentantów Polski i ligowe gwiazdy.
Byłym piłkarzem, następnie skautem, trenerem, a od niedawna wiceprezesem ds. sportowych jest tutaj Sławomir Peszko. Do dziś w Wieczystej grają Michał Pazdan, Jacek Góralski i Rafał Pietrzak. Natomiast latem sprowadzono np. Carlitosa, który w sezonie 2017/18 z dorobkiem 24 bramek został królem strzelców ekstraklasy - wówczas w barwach Wisły Kraków. Sezon później Hiszpan strzelił 16 goli dla Legii Warszawa, a ostatnio trafiał do siatki rywali w Grecji.
Inne ciekawe transfery Wieczystej to byli młodzieżowi reprezentanci Polski: mający na koncie ponad sto meczów w ekstraklasie Kamil Pestka oraz wracający z wojaży po Francji i Belgii, ale też po ciężkiej kontuzji Karol Fila.
Z taką kadrą drużyna Przemysława Cecherza, choć do 1. ligi awansowała dopiero po barażach, ustępując w sezonie zasadniczym Polonii Bytom i Pogoni Grodzisk Mazowiecki, może spróbować spełnić ekstraklasowe marzenia.
Podobny cel ma jednak co najmniej połowa z grona pierwszoligowców. Właściwie „z urzędu” miano jednego z faworytów wypadałoby przyznać zespołowi, który odpadł w finale ostatnich baraży o ekstraklasę, czyli Miedzi Legnica.
Duże aspiracje i podstawy ku temu mają również m.in. Polonia Warszawa i Wisła Kraków, które przegrały w półfinałach barażowych, ŁKS Łódź, GKS Tychy czy Ruch Chorzów. Na pewno do ekstraklasy będą chciały szybko wrócić Śląsk i Stal, a łatwo z tych marzeń nie zrezygnuje inny z niedawnych przedstawicieli najwyższego szczebla - Puszcza Niepołomice.
Szczególnie wzmocnił się ŁKS. Sprowadził m.in. reprezentanta Mołdawii Artura Craciuna z Puszczy, Serhija Krykuna ze Stali Mielec, Fabiana Piaseckiego i Miłosza Szczepańskiego (obu z Piasta Gliwice) oraz Niemca Sebastiana Ernsta z Jahn Regensburg, w przeszłości pomocnika Hannoveru.
Spadkowicz Śląsk, po odejściu kilku ważnych piłkarzy, zadbał o następców. Drużynę wzmocnili m.in. Patryk Sokołowski z Cracovii, 34-krotny reprezentanta Kosowa Besar Halimi z SV Sandhausen, a także ofensywni piłkarze Górnika Łęczna Przemysław Banaszak i Damian Warchoł, którzy w poprzednim sezonie 1. ligi zdobyli - odpowiednio - 15 i 14 bramek.
Ciekawych transferów w innych klubach też nie brakowało.
GKS Tychy sięgnął po byłego reprezentanta Polski Damiana Kądziora z Piasta (ostatnio na wypożyczeniu w Mielcu), Ruch Chorzów po Piotra Ceglarza z Motoru Lublin (sześć goli w poprzednim sezonie ekstraklasy) i Przemysława Szymińskiego z włoskiego Frosinone, Polonia Warszawa po Roberta Dadoka ze Stali Mielec, a Znicz Pruszków po Mateusza Maka z GKS Katowice.
Gorąco latem było w Wiśle Kraków. I nie chodzi tylko o transfery, choć na papierze solidnie wygląda np. holenderski obrońca Julian Lelieveld z RKC Waalwijk.
Najważniejszą informacją dla fanów „Białej Gwiazdy” było przedłużenie - aż do czerwca 2030 roku - kontraktu z największą gwiazdą 1. ligi Angelem Rodado. Hiszpan w dwóch poprzednich sezonach był królem strzelców tych rozgrywek (w ostatniej edycji razem z Łukaszem Zjawińskim z Polonii), miał też duży udział w zdobyciu przez krakowski klub Pucharu Polski w 2024 roku.
Również w lipcu poinformowano, że mniejszościowym udziałowcem i doradcą zarządu Wisły został Peter Moore, były prezes Liverpoolu. „To jeden z najbardziej utytułowanych ludzi w świecie sportu i technologii” - powiedział prezes Wisły Jarosław Królewski.
Sezon rozpocznie w piątek o godz. 18.00 bardzo ciekawie zapowiadający się mecz we Wrocławiu, gdzie Śląsk podejmie Wieczystą.
Pozostałe drużyny, które jeszcze w maju grały w ekstraklasie, zmierzą się w 1. kolejce u siebie z utytułowanymi rywalami. Stal podejmie w niedzielę o 14.30 Wisłę, zaś Puszcza zagra w poniedziałek o 19.00 z Ruchem.
Bezpośredni awans do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą - w dwustopniowych barażach - ekipy z miejsc 3-6. Do drugiej ligi spadną trzy ostatnie drużyny.
Do 6-7 grudnia piłkarze, identycznie jak rok temu, rozegrają 19 kolejek, czyli 17 z rundy jesiennej i dwie "wiosenne". Po zimowej przerwie wznowią rozgrywki już 7-8 lutego, a sezon zakończą, podobnie jak ekstraklasa, 23-24 maja. Później odbędą się baraże.
Początek meczu Śląsk Wrocław -Wieczysta Kraków o 18.00, zapraszamy do słuchania cyfrowego OFF Radia Kraków i naszego internetowego kanału TRANSMISJE, na naszej stronie internetowej www radiokrakow pl także opis meczu minuta po minucie.
Program 1. kolejki 18 lipca, piątek Śląsk Wrocław - Wieczysta Kraków (18.00) ŁKS Łódź - Znicz Pruszków (20.30) 19 lipca, sobota Pogoń Grodzisk Mazowiecki - Stal Rzeszów (14.30) Górnik Łęczna - Polonia Bytom (17.30) GKS Tychy - Miedź Legnica (19.35) 20 lipca, niedziela Stal Mielec - Wisła Kraków (14.30) Chrobry Głogów - Odra Opole (17.00) Pogoń Siedlce - Polonia Warszawa (17.00) 21 lipca, poniedziałek Puszcza Niepołomice - Ruch Chorzów (19.00)