- A
- A
- A
Różaneczniki - kapryśne i trudne
Różaneczniki uważane są za rośliny dość kapryśne i trudne w uprawie, więc tylko spełnienie ich dość wysokich wymagań sprawi, że odwdzięczą się kwiatami.Audycja "Zielono mi" w piątki o 11.20. Zapraszamy!
Po pierwsze – podłoże
Różaneczniki doskonale czują się na glebach niezbyt zwięzłych, próchnicznych, zasobnych, o odczynie kwaśnym. Odpowiednie pH mieści się w zakresie od 4,5 do 5,5. Zbyt wysokie, zasadowe pH gleby zaburza prawidłowe przyswajanie składników pokarmowych, rośliny zwyczajnie głodują, a więc są osłabione i nie kwitną, a stąd już tylko krok do chorowania. Zabierając się za sadzenie różaneczników trzeba wykopać dla każdej rośliny dołek głębokości co najmniej 30 cm i szerokości dwa-trzy razy większej niż średnica donicy w której rosły w szkółce i wypełnić go mieszanką nieodkwaszonego torfu, przekompostowanej kory sosnowej i żyznej ziemi ogrodowej lub kompostu (w proporcji objętościowej 1:1:1).
Utrzymanie kwaśnego odczynu na dłuższą metę bywa jednak dość trudne, nawet jeśli do podlewania używamy wyłącznie miękkiej wody i nawozimy specjalnymi nawozami. Warto więc zainteresować się szczepionkami mikoryzowymi dla roślin kwasolubnych, które w tym zadaniu mogą nas wspomóc. Działanie mikoryzy polega na wzajemnym korzystnym oddziaływaniu roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, odbywającym się w obrębie korzeni rośliny. Efektem tej współpracy będą pięknie rosnące różaneczniki i ich pobratymcy (azalie, borówki, golterie, kalmie, pierisy), nawet przy niekorzystnym pH gleby pozostałej części ogrodu. Aplikujemy je jednorazowo, podczas sadzenia roślin lub tuż po posadzeniu.
Po drugie – miejsce
Równie ważne jak podłoże jest dla różaneczników jest odpowiednie stanowisko. Jeśli posadzimy je w pełnym słońcu, na trawniku, w miejscu gdzie grube, zimozielone liście będą narażone na poparzenia słoneczne, a dodatkowo zimą na wysuszające wiatry – nigdy nie będziesz cieszyć się ich długowiecznością i pełnym kwitnieniem. Komfortowo będą rosły w półcieniu, bo niestety w pełnym cieniu, czyli tam gdzie słońce nigdy nie zagląda, będą bardzo słabo kwitły.
Najlepiej czują się w miejscu zacisznym i osłoniętym od mroźnych, wysuszających wiatrów (takie wiatry występują szczególnie od strony wschodniej), pod wysokimi drzewami liściastymi, lub po północnej stronie budynku, niezbyt blisko ściany. Korzystny dla nich wilgotny mikroklimat zapewni woda (oczko wodne, strumień, rzeczka). Lekko ocienią, ale nie stłamszą walorów estetycznych różaneczników, wysokie drzewa, które nie będą z nimi konkurować o wodę i składniki mineralne. Ponieważ korzenie różaneczników rosną płasko i szeroko, najlepiej będą się czuły w sąsiedztwie drzew o korzeniach rosnących głęboko, takich jak dąb, miłorząb, sosny czy jodły.
Pamiętaj, że różaneczniki to dość delikatne rośliny i trzeba je zabezpieczać na zimę, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Głównym problemem nie jest tylko mróz, ale wiatr szczególnie dokuczliwy dla zimozielonych liści różaneczników. Kiedy ziemia jest zamarznięta rośliny nie mają szans na uzupełnienie wody parującej przez liście i cierpią z powodu suszy fizjologicznej. Pomóc może okrywanie agrowłókniną czy iglastymi gałązkami i osłanianie od zimnych wiatrów. Zimowe zabezpieczenia korzeni, bo wszak nie zawsze można liczyć ma porządny śnieg, polega na ściółkowanie korą sosnową, liśćmi lub torfem, które zabezpieczy glebę przed mrozem, ale także przed nadmiernym wysychaniem i chwastami, a jednocześnie zapewni obniżenie pH.
Czy podlewać?
Kiedy lato jest suche i gorące, na pewno warto różaneczniki podlewać, bo ich duże liście transpirują mnóstwo wody. Jeśli zauważysz, że liście wiotczeją i zwieszają się z pędów bądź zwijają się – koniecznie trzeba krzew obficie podlać. Podlać także trzeba porządnie przed nastaniem zimy, by zasób wody w glebie był odpowiedni.
Sytuacja z drugiego bieguna możliwości zdarzy się, jeżeli zauważymy że liście stają się szarozielone. Będzie to oznaczało że korzenie gniją z powodu zbyt mokrego podłoża, co zdarza się najczęściej na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych. Zapobiec takiej sytuacji możesz sadząc rośliny na łagodnym stoku albo układając na rabacie drenaż.
Nawozić czy nie?
To bardzo istotna kwestia, skoro tak łatwo zaburzyć prawidłowy dostęp składników pokarmowych nieodpowiednim pH. W nawożeniu różaneczników po pierwsze należy wybierać te, które zakwaszają podłoże, czyli wszelkie nawozy wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin. Najlepiej jeśli ograniczysz je do dwóch dawek: pierwszą aplikujesz na początku okresu wegetacji, co pobudzi rośliny do rozwinięcia pąków kwiatowych. Druga, podana wczesnym latem, pozwoli prawidłowo zawiązać pąki na przyszły sezon. Opcją dość korzystną jest stosowanie nawozów otoczkowanych o spowolnionym działaniu – jedna aplikacja wystarcza wtedy na cały sezon wegetacyjny. Po drugie należy zachować umiar, bo zbyt obfite dawki mogą niekorzystnie wpływać na rośliny. Jeżeli dostarczymy na przykład zbyt dużo azotu – będą bujnie rosły, ale nie zawiążą pąków kwiatowych i nie zakwitną w przyszłym roku.
Co jeszcze wpływa na obfitość kwiatów?
Kiedy różaneczniki przekwitną warto usunąć pozostałości kwiatostanów, aby w ten sposób nie dopuścić do wysilenia się rośliny na zawiązywanie nasion. Pamiętajmy, aby przekwitłe kwiatostany wyłamywać – złap w palce każdy kwiatostan u jego podstawy i delikatnie wyłam. W ten sposób naśladujesz naturalny proces opadnięcia przekwitłego kwiatostanu. Lepiej byś nie starał sobie ułatwić pracy i nie wycinaj ich sekatorem, bo pozostawisz rany po cięciu.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:57
Tarnów straci jeden z najnowszych symboli miasta? "Nigdy nam się to nie podobało"
-
06:38
Wtorek w Małopolsce będzie raczej słoneczny. Więcej chmur jedynie na Podhalu
-
06:15
Debata prezydencka: Kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukrainie
-
06:01
Tego egzaminu nie da się nie zdać, ale jego wynik jest ważny. Rusza egzamin ósmoklasisty
-
22:55
UJ podpisał umowę na budowę akademika. Pokoje o wysokim standardzie dla 200 żaków
-
22:41
Krakowski Festiwal Filmowy bez dyrektora. Rezygnacja Krzysztofa Gierata
-
21:14
Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają prawa wyborcze?
-
20:52
Prof. Barbara Engelking pokieruje pracami rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
-
19:02
Oranżeria wiktoriańska znowu stanęła w Ogrodzie Botanicznym UJ
-
18:46
Na orliku w Zielonkach pseudokibice grozili nastolatkowi. „To nie są już tylko kibice, to grupy przestępcze”
-
18:28
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego auta? Sprawdź kalkulator OC AC i uniknij dodatkowych kosztów
-
18:22
Podwójny "pogrzeb" w Niepołomicach. Puszcza ulega Stali Mielec i żegna się z ekstraklasą
-
18:18
Puszczy Niepołomice "mission impossible"? TRANSMISJA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze