Integralną częścią raportu jest analiza rozwiązań prawnych mogących służyć przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu światłem oraz zestawienie działań polskich instytucji, organizacji i samorządów badających i chroniących naturalne środowisko nocy. "W większości miast typu: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin, na całym Śląsku, nie mamy szans przejść w nocy na widzenie nocne. Tak jest jasno. Oczy się nie adaptują do nocnych warunków. Przez to jesteśmy zagubieni. Nasz organizm nie wie, że jest noc i powinien odpoczywać. Planujemy wydawać raport co roku z uwzględnieniem najnowszych danych. One są dostępne" - mówi prof. Anna Kołton z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla dwudziestu procent było zbyt jasne, aby poczuli, że nastała prawdziwa noc. Zagrożenie stwierdzono także dla parków narodowych, zwłaszcza sąsiadujących z aglomeracjami.

Obowiązujące w 2022 roku przepisy albo nie odzwierciedlały problemu nadmiarowego światła, albo ograniczały się jedynie do rekomendacji i zaleceń, które nie były obligatoryjne. Problem nadmiernego rozświetlenia będzie się nasilał, m.in. z powodu masowej modernizacji oświetlenia publicznego i często bezrefleksyjnego montowania oświetlania typu LED. 

Autorzy raportu postulują określenie norm emisji światła w zgodzie ze współczesnym stanem wiedzy naukowej na temat negatywnych skutków zanieczyszczenia światłem; uściślenie i wdrożenie norm techniczno-budowlanych w formie obowiązującego  prawa i opracowanie i wdrożenie krajowej polityki zrównoważonego oświetlenia.

Raport "Zanieczyszczenie światłem w Polsce" wydało Centrum Badań Kosmicznych PAN , jest on dostępny na stronie Light Pollution Think Thank.