O przygotowanych na piątkową noc atrakcjach opowiadali na antenie Radia Kraków: Tomasz Ostrowski – dyrektor ds. Tomasz Ostrowski – dyrektor ds. strategii i komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie, Eliza Pawłowska – pianistka, założycielka stowarzyszenia Fortepiano Atelier, Joanna Rościszewska – kierowniczka działu konserwacji muzealiów Muzeum Krakowa , Wojciech Wichnera - asystent muzealny, edukator z Muzeum Manggha i Łukasz Zaleski – reżyser i dramaturg, pedagog teatru – związany z Muzeum MICET.
- A
- A
- A
20. Krakowska Noc Muzeów - to już dzisiaj!
To jedyny taki wieczór w roku, kiedy ciągnące się wzdłuż fasad kolejki nie odrzucają, a zachęcają do odwiedzin. W najbliższy piątek 17 maja odbędzie się w Krakowie dwudziesta odsłona Nocy Muzeów. „Muzea na rzecz edukacji i badań” – to hasło, które przyświeca przygotowanym w tym roku atrakcjom. Ponad sześćdziesiąt krakowskich instytucji otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Nocne zwiedzania, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, odkrywanie tajników konserwacji a nawet koncerty i wyzwania detektywistyczne – o nadchodzących wydarzeniach opowiadali Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura przedstawiciele wybranych krakowskich muzeów.Muzeum Narodowe w Krakowie uruchomi piątkowej nocy wszystkie swoje oddziały. Dyrektor Tomasz Ostrowski zapewnia natomiast, że trwająca w Gmachu Głównym wystawa „Złote Runo – Sztuka Gruzji” będzie smakowała w piątek wyjątkowo. Dodaje, że nie można przeoczyć ekspozycji kartonów Józefa Mehoffera do witraży Pokłon Trzech Króli i Bóg Ojciec w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu. Jest także propozycja na rozluźnienie dla tegorocznych maturzystów – wieczór planszówek w Kamienicy Szołayskich.
Wszystkie oddziały otwiera także tradycyjnie Muzeum Krakowa. Otwarte zostaną także te przestrzenie, które na co dzień są raczej nieosiągalne. Mowa m.in. o pracowniach konserwatorskich. W oddziael Thesaurus Cracoviensis zwiedzić będzie można w towarzystwie przewodnika muzealne magazyny a także Pracownię Konserwacji Tkanin. W trakcie spotkania zostaną przedstawione urządzenia wykorzystywane przy pracach konserwatorskich. - Czeka także na państwa bardzo ciekawy wykład- mówiła na antenie Radia Kraków Joanna Rościszewska.
W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obok możliwości zwiedzenia nowych wystaw na widzów czekają także liczne warsztaty. Wśród nich te z origami czy japońskiej grafiki. Odbędą się także pokazy parzenia herbaty. - Kiedy dowiedziałem się o temacie tegorocznej nocy, wiedziałem, że będę chciał więcej opowiedzieć o japońskiej edukacji. To przestrzeń, którą kojarzymy głównie z popkultury a my będziemy chcieli część tych obrazów zweryfikować – mówi edukator Muzeum Manggha Wojciech Wichnera.
Nietypową, jak na Noc Muzeów, propozycją jest wydarzenie przygotowane przez stowarzyszenie Fortepiano Atelier, współpracujące z Capellą Cracoviensis. Mieszcząca się w niegdysiejszym XVII-wiecznym klasztorze siedziba to niejedyny powód. Wszak – choć nie jesteśmy muzeum – dysponujemy pięknymi eksponatami, na których dodatkowo gramy – mówi założycielka stowarzyszenia, Eliza Pawłowska. Zapraszamy na lekcje mistrzowskie, przekrojowy koncert a także gawędę o instrumentach – dodaje.
Nieszablonowa atrakcja czeka w piątek na odwiedzających w Interaktywnym Muzeum i Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. To tam bowiem będzie można odbyć osobliwe śledztwo mające na celu wytropienie właściwej przynależności kostiumów teatralnych. - Zadaniem uczestników będzie kryminalna analiza materii, interpretacja poszlak i faktów, rekonstrukcja wydarzeń i rysopis postaci, która mogłaby pojawić się w naszej teatralnej historii. Tym razem duży nacisk położymy na uważność, interpretację analityczną, krytyczną i myślenie kreatywne. Czyli wszystko, czego w teatrze nigdy za wiele – informują organizatorzy.
Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbędzie się w najbliższy piątek 17 maja, zaś program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:21
Ogniska zakaźnej choroby zwierząt w Małopolsce. Apel do hodowców
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze