Małopolskie Linie Dowozowe uruchomione przez samorządowe Koleje Małopolskie w pierwotnym zamierzeniu miały dowozić pasażerów z mniejszych miejscowości do stacji przesiadkowych na pociąg. W związku z zapotrzebowaniem na przewozy autobusowe w regionie z czasem formuła ta została poszerzona także o regularne linie łączące mniejsze gminy z dużymi miastami np. Krakowem i Tarnowem. W tym roku siatka MLD ma się powiększyć do blisko 50 linii dowozowych obejmujących swoim zasięgiem całe województwo.
Jak ocenił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka podczas poniedziałkowego briefingu w Myślenicach, kiedy kilka lat temu był uruchamiany projekt linii dowożących pasażerów do węzłów przesiadkowych na kolej, "nikt nie przypuszczał, że spotkają się one z tak pozytywnym odbiorem mieszkańców".
Stawiamy na rozwój publicznego transportu zbiorowego, nie zapominając równocześnie o prywatnych przewoźnikach, którzy są naszymi partnerami biznesowymi, szczególnie w Kolejach Małopolskich
- wskazał Smółka.
Małopolskie Linie Dowozowe – poinformował wicemarszałek - tylko na kierunku z Myślenic przewiozły w zeszłym roku ponad 360 tysięcy pasażerów, a w całej Małopolsce – 2 mln osób.
To jest bardzo dobry wynik, który motywuje nas do dalszego działania
- zaznaczył Smółka.
Poinformował on, że w okresie ferii zimowych, które w Małopolsce trwać będą od 12 do 25 lutego, uczniowie szkół z całego województwa będą mogli podróżować pociągami i autobusami Kolei Małopolskich za złotówkę.
Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka ocenił, że połączenia MLD z tego miasta są realizowane dzięki dobrej współpracy samorządu województwa i miasta.
360 tysięcy pasażerów przewiezionych tylko w zeszłym roku to jest konkret, który mówi jak potrzebne było stworzenie tego typu oferty
- wskazał przedstawiciel samorządu i zapowiedział, że w najbliższym czasie najbardziej zatłoczone kursy będą realizowane z wykorzystaniem autobusu przegubowego.